Podczas dzisiejszego (14 kwietnia) posiedzenia sejmik województwa przyjął pakiet uchwał finansowych umożliwiających oczekiwane inwestycje drogowe w powiatach wąbrzeskim i chełmińskim oraz w Golubiu-Dobrzyniu, zatwierdził też subwencje na inwestycje sportowe dla samorządów lokalnych. W przegłosowanych stanowiskach radni zaapelowali do ministra zdrowia o środki na rozbudowę zespołu głównego regionalnego Centrum Onkologii i podkreślili znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego (której tysięczną rocznicę właśnie obchodzimy) dla kształtowania się państwa polskiego.
Wsparcie z budżetu województwa dla powiatów wąbrzeskiego i chełmińskiego oraz samorządu miejskiego Golubia-Dobrzynia to środki na modernizację dróg. Chodzi o:
- przebudowę drogi 1701C Działowo- Stanisławki w powiecie wąbrzeskim (23 km)
- przebudowę drogi 1632C Lisewo-Mgoszcz w powiecie chełmińskim (16 km)
- przebudowę ul. Słuchajskiej w Golubiu-Dobrzyniu.
Wojewódzkie budżetowe dotacje w ramach programu rozwoju małej infrastruktury sportowej otrzymało 57 miast i gmin w całym regionie (lista w załączniku do projektu uchwały w porządku obrad). Osobne dotacje na budowę sal gimnastycznych i hal sportowych przy szkołach podstawowych trafią do Brodnicy oraz do gminy Grudziądz, gminy Drzycim w powiecie świeckim i gminy Gruta w powiecie grudziądzkim.
Sejmik przyjął sprawozdania:
- z działalności Państwowej Inspekcji Pracy (przedstawiła kierująca okręgowym inspektoratem PIP w Bydgoszczy Danuta Kalinowska)
- na temat sytuacji na rynku pracy (przedstawił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski)
- z realizacji programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Równe szanse 2030+” (w imieniu marszałka województwa przedstawił naczelnik Wydziału Integracji Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof Przewoźny)
- z realizacji programu wsparcia klubów sportowych (przedstawił w imieniu marszałka województwa dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof Wasita).
Sejmik powołał radę społeczną Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu w składzie: Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, Maciej Koziołocki, Katarzyna Lubańska, Agnieszka Słowik, Leszek Pluciński (przewodniczący), Paweł Bednarski (przedstawiciel wojewody). Wskazał też kandydatów samorządu województwa do rady regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – rekomendację otrzymali Agnieszka Lisek-Charkiewicz i Tomasz Miłowski.
Przegłosowane dziś zmiany w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej są związane m.in. ze zwiększeniem nakładów na wydarzenia związane z Rokiem Ludzi Nauki i Rokiem Dzieci i Młodzieży, na organizację Halowych Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Kujawy Pomorze 2026 i na modernizację sieci dróg, a także z planowanym zwiększeniem puli środków w ramach naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza i uzyskaniem dotacji na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w ramach rządowego programu FENiKS.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Sesja sejmiku województwa, 14 kwietnia 2025, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
























