Obligatoryjne magazyny energii? Nadchodzą zmiany w programie ,,Mój prąd”

2 tygodni temu
Zdjęcie: Mój Prąd


Program „Mój Prąd”, który przez lata wspierał rozwój fotowoltaiki w Polsce, szykuje się do gruntownej transformacji. Najnowsze doniesienia wskazują, iż kolejna edycja programu może przynieść nie tylko zwiększone dofinansowanie, ale także wprowadzi obowiązek instalacji magazynów energii dla nowych prosumentów.

Czy to oznacza koniec ery prostych instalacji fotowoltaicznych? Jakie konsekwencje przyniesie ten krok dla inwestorów i całego sektora energetycznego? W artykule przyjrzymy się bliżej planowanym zmianom w programie „Mój Prąd”, przeanalizujemy, jaki wpływ będą one miały na rynek fotowoltaiki i przyszłość energetyki prosumenckiej w Polsce. Czy czeka nas rewolucja, czy ewolucja?

Czym są i jak działają magazyny energii?

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki pojawiają się nowe wyzwania związane z bilansowaniem systemu energetycznego. Jednym z nich są magazyny energii. Urządzenia te mogą być wielokrotnie ładowane prądem elektrycznym i rozładowywane, dlatego ich działanie przypomina nieco znane wszystkim powerbanki.

Magazyny energii to duże baterie, które przechowują nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne i pozwalające je wykorzystać we właściwym czasie. Dzięki temu użytkownik systemu PV nic przy tym nie traci.

Ciekawym rozwiązaniem dostępnym na rynku są magazyn z funkcją BackUp Ready, stanowiące doskonały sposób na zabezpieczenie gospodarstwa domowego przed przerwami w dostawie energii.

Planowane zmiany w programie „Mój prąd”

Nowa edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „Mój prąd” planowana jest na wrzesień 2024. Jednak w odróżnieniu od poprzednich, tym razem ma znaleźć się w niej zapis dotyczący wyposażenia instalacji PV w magazyny energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, iż jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, ponieważ elektrownie mają coraz większe trudności z zarządzaniem odbiorem energii.

Polska sieć dystrybucyjna nie jest przystosowana do takiego funkcjonowania, a jej modernizacja wiązałaby się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. Dofinansowanie przez rząd zakupu magazynu energii dla instalacji fotowoltaicznych wydaje się lepszym rozwiązaniem i jednocześnie pomaga zwiększyć potencjał instalacji PV. Polskie prawo nie zakłada obowiązkowych magazynów energii, jednak jeżeli prosument chce skorzystać w nowym programie z dotacji na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 20 kW, to będą musiały taki zakupić.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii?

Najważniejsze zalety instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii to:

  • Możliwość wykorzystania większej ilości wyprodukowanej energii na własne potrzeby, zamiast oddawania jej do sieci.
  • Korzystanie z energii elektrycznej choćby w przypadku awarii sieci energetycznej.
  • Magazynowanie energii w okresach niższych cen i wykorzystywanie jej w okresach ich wzrostu.
  • Magazyny energii mogą wspierać bilansowanie systemu energetycznego, co jest szczególnie ważne przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii.
  • Umożliwiają korzystanie z taryf, w których cena energii zmienia się w zależności od pory dnia.
  • Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Dofinansowanie do magazynów energii w programie „Mój prąd 6.0”

Szósta edycja programu Mój prąd oferuje wsparcie finansowe dla instalacji fotowoltaicznych, promując jednocześnie zastosowanie magazynów energii jako elementu wzmacniającego stabilność i efektywność systemów OZE. W przypadku mikroinstalacji od 2 do 10 kW zgłoszonych do 1.08.2024 r. magazyn energii jest urządzeniem nieobowiązkowym.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaiki wyniesie 6 tys. Natomiast jeżeli do systemu będzie dołączony magazyn energii jako element dodatkowy, to prosument otrzymał dofinansowanie w kwocie 7 tys. na PV i 16 tys. na magazyn energii.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku fotowoltaiki zgłoszonych od 1 sierpnia 2024. Dla nowych instalacji o mocy do 20 kW obligatoryjne staje się włączenie magazynu energii. Dofinansowanie wyniesie 7 tys. zł dla mikroinstalacji oraz 16 tys. zł dla magazynu energii elektrycznej.

Dodatkowo wymagania dotyczące pojemności magazynu określają, iż powinna ona wynosić co najmniej 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki (kWp). Ponadto łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta (łącznie z mikroinstalacją fotowoltaiczną i magazynem) nie może przekroczyć 50 kW.

Magazyn energii a niezależność energetyczna

Posiadając własny magazyn energii i rozwiązania off-grid lub hybrydowe możemy niemal całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej oraz rosnących kosztów prądu. Takie podejście umożliwia wykorzystanie zgromadzonej energii w dowolnym momencie, niezależnie od pory dnia.

Często w okresach szczytowej produkcji przez panele fotowoltaiczne nie przebywamy w domu. Wskutek tego nadwyżka energii trafia do sieci, z której jesteśmy zmuszeni później ją wykupić. Gdy nasza instalacja jest wyposażona w magazyn energii, nie musimy korzystać z energii z sieci i ponosić dodatkowych kosztów.

Publikacja powstała we współpracy z internetową hurtownią fotowoltaiczną i hydrauliczną Procarte, oferującą produkty PV i HVAC.
Idź do oryginalnego materiału