Obiekty Kosmiczne nad Polską: Zagrożenie i Bezpieczeństwo

1 dzień temu

Od kilku dni Polska i inne państwa Europy są ostrzegane przed potencjalnymi obiektami kosmicznymi, które mogą wejść w atmosferę nad naszym terytorium. Jak podaje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA, kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską, w czwartek od godz. 9:48 do 21:56. Obiekt jest częścią rakiety nośnej wyniesionej 8 lutego w ramach misji komercyjnej firmy Kinesis, która wystartowała z Nowej Zelandii.

W ostatnich dniach Polska była świadkiem niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakietynośnego Falcon 9, który pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4. Zdarzenie to miało miejsce przed godziną piątą rano w środę, nad terytorium Polski. Człon rakiety o masie ok. 4 ton został zidentyfikowany przez Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej.

Ponadto, w środę poznańska policja poinformowała o zgłoszeniu pod Poznaniem dwóch znalezisk niezidentyfikowanych przedmiotów. Jeden z nich odkryto na terenie przedsiębiorstwa w Komornikach, drugi – w miejscowości Wiry. Służby zabezpieczyły miejsce zdarzenia i wyjaśniają pochodzenie przedmiotów. Według Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii, obiekt, który spadł w Komornikach, to bez wątpienia szczątki rakiety Falcon 9 – kompozytowy zbiornik ciśnieniowy.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zweryfikuje znalezione szczątki wraz z firmą SpaceX. Agnieszka Gapys, rzeczniczka POLSA, powiedziała PAP, iż tego typu szczątki w zdecydowanej większości przypadków ulegają całkowitemu spaleniu, ale nie można wykluczyć, iż obiekt spod Poznania pochodzi z rakiety.

Według danych Polskiej Agencji Kosmicznej, w 2022 roku nad Polską zarejestrowano ponad 100 przypadków wejścia w atmosferę obiektów kosmicznych. 95% z nich to szczątki rakiet, które ulegają spaleniu w atmosferze. Jednakże, 5% to obiekty, które mogą przetrwać wejście w atmosferę i stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Bezpieczeństwo kosmiczne to coraz ważniejszy aspekt bezpieczeństwa państwa. W związku z tym, Polska Agencja Kosmiczna prowadzi współpracę z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, aby poprawić bezpieczeństwo kosmiczne. Ponadto, POLSA prowadzi również edukację i szkolenia dla służb i obywateli, aby zwiększyć świadomość na temat zagrożeń kosmicznych.

Warto podkreślić, iż zagrożenia kosmiczne nie są wyłącznie związane z obiektami kosmicznymi, które wchodzą w atmosferę. Polska i inne państwa muszą również uwzględniać zagrożenia związane z działalnością kosmiczną, taką jak zanieczyszczenie kosmiczne i kolizje między obiektami kosmicznymi.

W związku z tym, Polska Agencja Kosmiczna prowadzi prace nad systemem monitoringowania obiektów kosmicznych, który pozwoli na早ne wykrywanie i identyfikację obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. System ten ma również pomóc w wyjaśnianiu pochodzenia obiektów, które wchodzą w atmosferę.

Podsumowując, obiekty kosmiczne, które wchodzą w atmosferę nad Polską, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Polska Agencja Kosmiczna prowadzi prace nad poprawą bezpieczeństwa kosmicznego, w tym monitoringiem obiektów kosmicznych i wyjaśnianiem pochodzenia obiektów, które wchodzą w atmosferę. Edukacja i szkolenia są również ważnymi aspektami bezpieczeństwa kosmicznego, aby zwiększyć świadomość na temat zagrożeń kosmicznych.

Continued here:
Obiekty Kosmiczne nad Polską: Zagrożenie i Bezpieczeństwo

Idź do oryginalnego materiału