Obchodów i pochodów nie będzie. Święto Pracy wczoraj i dziś [FOTO]

4 godzin temu

Hucznie świętowane w czasach PRL Święto Pracy, które w stanie wojennym dla demokratycznej opozycji stało się symboliczną okazją do protestów przeciwko komunistycznej władzy, teraz wydaje się kłopotliwe chyba dla samej Nowej Lewicy. przez cały czas pozostaje świętem państwowym, ale pochody to już przeszłość. W Świdnicy 2019 roku uroczystości 1-Majowe były w oficjalnym programie, ale od lat nie są w nim umieszczane. W tym roku nie będzie choćby symbolicznej uroczystości.


Święto Pracy, nazywane również Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest od 1890 roku, dla upamiętnienia krwawo stłumionego strajku robotników w Chicago.

Dla reżimów komunistycznych, także w Polsce, miało szczególne znaczenie i było narzędziem propagandy. W czasach PRL udział w pochodach będących hołdem dla PZPR, a nie dla robotników, był obowiązkowy. W Polsce Ludowej z przemarszu rozliczany był każdy pracownik, uczniom za bojkotowanie pochodu grożono niedopuszczeniem do matur.

Po przemianach ustrojowych Sojusz Lewicy Demokratycznej, spadkobierca Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, organizował mini przemarsze i pikniki dla swoich członów, później przez lata Święto Pracy ograniczało się do spotkań i przemów pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w Świdnicy, gromadząc głownie działaczy Lewicy. Od 2015 roku podczas uroczystości przemawiała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, polityczka Nowej Lewicy. W 2019 roku 1 Maja trafił do oficjalnego miejskiego programu obchodów świąt majowych.


W tym roku działacze mają się spotkać we własnym gronie. – Ze względu na remont placu Grunwaldzkiego nie ma możliwości zorganizowania uroczystości – mówi Krystian Werecki, zastępca prezydenta Świdnicy i działacz Nowej Lewicy.

Świdnickie pochody pierwszomajowe z 1965 roku na zdjęciach uwieczniał m.in. Władysław Orłowski, znakomity fotoreporter. Zdjęcia z kolekcji Muzeum Dawnego Kupiectwa udostępnia portal Świdnica Moje Miasto. Na fotografiach pochody z lat 60. XX wieku i z roku 1975:

1 z 16
Idź do oryginalnego materiału