

Temat budowy zbiornika retencyjno-powodziowego „Kotlarnia” poruszono podczas dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przypomnijmy – chodzi o inwestycję w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, na rzece Bierawka, która realizowana miała być na terenie kopalni „Kotlarnia”, w miejscu dawnego wyrobiska piasku, a z której w zeszłym roku Wody Polskie zrezygnowały. Przedstawiciele przedsiębiorstwa argumentują, iż z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej inwestycja nie ma szczególnego znaczenia. Strona samorządowa i społeczna przekonuje, iż ma ona znaczenie jeżeli chodzi o retencję i miejsca pracy.
– Temat zbiornika „Kotlarnia” towarzyszy nam już prawie 20 lat. Od kilkudziesięciu lat kopalnia dla regionu wydobywa piasek, sprzedaje. No i jest to zagospodarowania obszar około tysiąca hektarów. W naszym planie zagospodarowania przestrzennego to obszar dla wód rzeki Bierawki, te nadwyżki wody powinny być tam wpuszczane. Przede wszystkim chodzi o to, żeby zagospodarować kilkaset hektarów, jeżeli nie przeciwpowodziowo, a można zrobić to jako zbiornik wielofunkcyjny, to przeciw suszy – podkreśla Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa.
– Tutaj trzeba dwie kwestie poruszyć. Po pierwsze kwestię zasadności budowy tego zbiornika, po drugie – kwestię ekonomiczną. Najważniejszym dokumentem, który mówi o tym, czy taki zbiornik należy budować czy nie, jest koncepcja i studium wykonalności. Takie studium zostało wykonane i wskazano w nim jednoznacznie, iż nie ma zasadności ekonomicznej budowy tego zbiornika. Natomiast trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, iż jeżeli chodzi o ochronę przeciwpowodziową, to bardzo dużą funkcję pełni zbiornik Racibórz. Wpływ zbiornika „Kotlarnia”, jeżeli chodzi o redukcję fali powodziowej na Odrze jest naprawdę znikomy, kiedy w momencie fali powodziowej na Odrze mamy przepływ rzędu 2000 metrów sześciennych na sekundę, a w zbiorniku „Kotlarnia” mówimy o redukcji rzędu 20-30 metrów sześciennych na sekundę. W kontekście wydarzeń z września 2024 roku, dzisiaj ważniejszym i bardziej priorytetowym zadaniem jest choćby budowa zbiornika w Racławicach Śląskich na Osobłodze, aniżeli budowa zbiornika „Kotlarnia”. Ten zbiornik wykreślony został z planu zadań inwestycyjnych na tym etapie i nie przewidujemy w najbliższym czasie budowy tego zbiornika. jeżeli chodzi o zbiornik w Racławicach Śląskich, wyłoniony został wykonawca na opracowanie jego koncepcji. Do końca roku ma być zrobiona analiza – informuje Marcin Jarzyński, dyrektor PGW WP RZGW w Gliwicach.
– To nie chodzi tylko o zbiornik przeciwpowodziowy, bo ten zbiornik może mieć charakter wielofunkcyjny. Dla nas jako związku zawodowego ważna pozostało sprawa zakładu pracy, który się tam znajduje. Brak takiego zbiornika spowoduje utratę miejsc pracy. Podczas posiedzenia wszystkie strony zadeklarowały, iż zbiornik „Kotlarnia” w tym aspekcie społecznym, czyli jako zbiornik retencyjny jest istotny i jego budowa będzie miała wpływ na atrakcyjność turystyczną, a z pewnością i element ochrony przed powodzią będzie. My jesteśmy od tego, żeby różne strony tej rady, były w stanie przekonać ludzi decyzyjnych do tego, iż ta inwestycja jest bardzo potrzebna, iż ona jest prospołeczna i idą za nią również wymierne wyniki gospodarcze. Poprzez argumentację będziemy stanie spowodować, iż ktoś albo zmieni decyzję, albo zweryfikuje ją. Podkreślamy fakt, iż zbiornik ten nie musi pełnić wyłącznie funkcji przeciwpowodziowej, ale też retencyjną i turystyczną, to się nie kłóci z sobą, więc być może to kwestia zastosowania innych przepisów, które pozwolą na budowę zbiornika tego typu oraz znalezienia odpowiednich funduszy – tłumaczy Dariusz Brzęczek, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i jednocześnie przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Śląska Opolskiego.
– Ten temat i to dzisiejsze posiedzenie adekwatnie wyczerpuje definicję dialogu społecznego. Właśnie o to chodzi, żeby mając dwie strony pewnego sporu, bo jednak jest to pewien spór, żeby móc wysłuchać opinii, przede wszystkim ekspertów w tej sprawie i wypracować wspólne stanowisko – mówi Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.
Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w kwestii zbiornika „Kotlarnia” zostanie przygotowane, a następnie podjęte uchwałą na kolejnym posiedzeniu rady i przekazane stronie rządowej.
Marcin Jarzyński, Dariusz Brzęczek:
Dłuższa relacja:
Krzysztof Ficoń, Marcin Jarzyński, Dariusz Brzęczek, Szymon Ogłaza:










Autor: Anna Kurc