O oświęcimskim budżecie i płacach, kasie na hokej i emocjach na Kawie z Obajtkiem

oswiecimonline.pl 7 godzin temu

W „Porozmawiajmy.O” zaczynamy od podsumowania „Kawy z Obajtkiem”, która odbyła się w Oświęcimiu 17 stycznia. Gościem honorowym wydarzenia z udziałem b. prezesa Orlenu i europosła Daniela Obajtka była b. premier, poseł do PE Beata Szydło. Współorganizatorem otwartego dla wszystkich chętnych spotkania w miejskiej bibliotece było stowarzyszenie Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim” reprezentowane przez Pawła Plintę, Jakuba Przewoźnika i Waldemara Łozińskiego.

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński, Paweł Plinta

Frekwencja była wręcz rekordowa. Gościliśmy setki osób. Aula w bibliotece po prostu pękała w szwach! Do tego mocne wystąpienia i kapitalny kontakt z publicznością p. prezesa Daniela Obajtka oraz p. premier Beaty Szydło. Wyszło świetnie – mówi Waldemar Łoziński, radny powiatu oświęcimskiego.

Dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom oświęcimskiej biblioteki za umożliwienie nam organizacji tego wydarzenia. Wielkie ukłony! O to przecież chodzi w życiu publicznym, żeby się spotkać i porozmawiać. Galeria Książki w Oświęcimiu jest pod tym względem idealnym miejscem. Otwarta formuła spotkania okazała się trafiona i potrzebna. Każdy mógł zabrać głos. Dyskusji, emocji w piątkowy wieczór na Kawie z Obajtkiem nie brakowało. Dlatego myślimy o kolejnych spotkaniach i zachęcamy też wszystkich chętnych do współpracy – dodaje Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.

Widać, iż mieszkańcy Oświęcimia oczekują takich otwartych debat. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarce i samorządzie. Była to również okazja, by dowiedzieć się czegoś interesującego o obecnym stanie projektu tzw. małego atomu w Oświęcimiu, który inicjował Synthos i właśnie ówczesny prezes Orlenu Daniel Obajtek – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

W „Porozmawiajmy.O” komentujemy także urzędowe „Wieści z Ratusza” z 17 stycznia. – Forma „Wieści z Ratusza” jest od zawsze taka sama. Siedzi facet z Bielska i rozmawia z gościem z Łęk na tematy oświęcimskie – jak zauważa żartobliwie Waldemar Łoziński.

Dziwimy się, iż prezydent Janusz Chwierut się dziwi, iż nie popieramy budżetu w tym kształcie. To iż opozycja nie oklaskuje entuzjastycznie działań pana prezydenta jest rzeczą dość naturalną. Rada miasta ma też inne funkcje. Także taką, żeby prezydenta miasta kontrolować. Tym bardziej, iż są sprawy w naszej ocenie niezałatwione od lat jak np. wysokość wynagrodzeń miejskich pracowników. Jak moglibyśmy spojrzeć ludziom w oczy zapominając o tej kwestii? – zaznacza Paweł Plinta.

Uważamy, iż w polityce finansowej prezydenta Oświęcimia brakuje przejrzystości. W szczególności mamy tu na myśli zapowiadane dwie ogromne inwestycje, czyli nowy urząd miasta oraz nowe lodowisko. Ciągle zastanawiamy się skąd pan prezydent weźmie na to wszystko pieniądze? Przecież widać gołym okiem, iż tutaj potrzebne jest olbrzymie zewnętrzne dofinansowanie. Nie 5, nie 10 czy 20 milionów, ale ze 100! No chyba, iż zamierzamy zadłużyć Oświęcim na całe dziesięciolecia – dodaje Jakub Przewoźnik.

A skoro o pieniądzach i lodowisku, to parę słów także o dofinansowaniu dla oświęcimskiej drużyny hokejowej w niemałej kwocie 1,5 mln złotych. – Trzeba dobitnie podkreślić, iż nie jesteśmy przeciwni jako środowisko Prawa i Sprawiedliwości dofinansowaniu dla hokeja z budżetu miasta. To jest takie prymitywne dorabianie nam gęby! – mówi Jakub Przewoźnik.

– Ubolewam natomiast, iż w Oświęcimiu nie inwestujemy w odpowiedniej skali w szkolenie dzieci i młodzieży, i to nie tylko w zakresie hokeja. Nie stawiamy na oświęcimską młodzież. To jest wielki błąd powtarzany od lat! Wolałbym np. miejsce poza podium wywalczone przez oświęcimską młodzież, niż złoty medal zdobyty w słabej lidze przez „emerytów” z zagranicy – kwituje Waldemar Łoziński.

Ponawiamy również apel o nowe inwestycje gospodarcze, bo bez nich – nie będzie rozwoju Oświęcimia.

Jak zawsze zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: [email protected]

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

Idź do oryginalnego materiału