(30 stycznia) Obrady w niepełnym, 12-osobowym składzie były jak zwykle spokojne, a uchwały przegłosowywano jednogłośnie. Nie zająknięto się jednak ani o trudnej sytuacji miejskiej spółki, ani o istotnych zmianach kadrowych w miejskich jednostkach.
Obrady rozpoczęły się od miłego akcentu: wręczenia nagród laureatom Plebiscytu „Najaktywniejszy Wolontariusz Szkolny 2024” zorganizowanego przez Nadbużańskie Stowarzyszenie Edukacyjne pod honorowym patronatem Burmistrza Włodawy. Superwolnatriuszem została Weronika Kowalik z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.
Następnie radni podjęli 7 uchwał ws.: .zmian w budżecie; przystąpienia do Związku Miast Polskich; wyznaczenia przedstawiciela Gminy Miejskiej Włodawa do Zgromadzenia Międzygminnego Związku Celowego we Włodawie; wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości (ul. Asnyka i ul. Kraszewskiego); wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości położonych przy ul. Sokołowskiego we Włodawie od Powiatu Włodawskiego granicach administracyjnych Miasta Włodawa; uchwalenia planów pracy Rady Miejskiej we Włodawie i Komisji Stałych Rady Miejskiej we Włodawie na rok 2025.
Przy podejmowaniu uchwały o wstąpieniu do Związku Miast Polskich burmistrz powiedział, iż nie będzie to kosztowne dla Włodawy, gdyż roczna składka to 6 tys. zł. Do związku należy 375 miast, w tym te największe w Polsce. Z kolei przy wyznaczeniu nowego przedstawiciela miasta do Zgromadzenia Międzygminnego Związku Celowego we Włodawie zmieniono wcześniejszą skarbnik Elżbietę Torbicz na obecną skarbnik Agnieszkę Trybuchowicz.
Następnie radni poinformowali o złożonych interpelacjach. Najpierw radna Katarzyna Grzywaczewska mówiło o pomyśle „rowerowego maja”, by promować aktywny sposób życia. Z kolei radny Arkadiusz Iwaniuk mówił o dolnej części ulicy Okunińskiej oraz o drzewach na skarpie przy byłej bazie. Apelował, by usunąć drzewa zagrażające ludziom oraz uporządkować teren. Chwilę później wystąpił z apelem o pomoc dla włodawskiego szpitala: – Bez pomocy może dojść do zamknięcie tej placówki. Niewielką pociechą jest fakt, iż wiele podobnych szpitali w naszym województwie jest także na „równi pochyłej” – mówił radny. W podobnym tonie wypowiadał się radny Krzysztof Steć, który podkreślił apolityczność tego apelu.
Marek Flis przypomniał sprawę stacji paliwowej. Burmistrz odpowiedział, iż w tej chwili ma na głowie znacznie ważniejsze problemy, szczególnie sytuację w MPGK. Burmistrz jednak pamięta o swojej obietnicy budowy stacji, choć ceny na włodawskich stacjach już nie są takie wysokie w porównaniu z innymi. Czyli jednym słowem włodawianie mogą zapomnieć o miejskiej stacji.
Burmistrz nie wspomniał również o zmianie na stanowisku dyrektora MOSiR-u. W lutym Teresa Zaleńska-Sak odchodzi na emeryturę. Nazwisko jej następcy to najściślej strzeżona tajemnica. Nam jednak udało się dowiedzieć, iż jeden z wójtów będzie bardzo zadowolony. (pk)