O Bolesławie Piaseckim

myslpolska.info 11 miesięcy temu

W siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w dn.23.01.2024 odbyła się promocja książki „Bolesław Piasecki. Początek drogi (1915-1944)” autorstwa Wojciecha J. Muszyńskiego.

Treść książki omawiali: prof. Jan Żaryn dyrektor IDMN i dr. Krzysztof Kawęcki z działu naukowego IDMN. Autor książki wspomniał o otrzymanej od IDMN propozycji opracowania biografii politycznej Bolesława Piaseckiego i dylematach związanych z wyborem okresu politycznej aktywności Piaseckiego. Ostatecznie zdecydował się na pierwszy, przedwojenny okres tej aktywności związany z ONR Falanga i okres wojennego zaangażowania w konspirację w Konfederacji Narodu, w której Bolesław Piasecki był szefem pionu politycznego i w dowodzonych przez Piaseckiego Uderzeniowych Batalionach Kadrowych, a po scaleniu z AK, UBK tworzyły 3 batalionu 77 pp. AK na Wileńszczyźnie, którym dowodził Bolesław Piasecki.

Prof. Jan Żaryn naświetlił tło polityczne okresu II Rzeczypospolitej, w którym swoją aktywność polityczną podjął Bolesław Piasecki. Zwrócił uwagę, iż II Rzeczpospolita tworzyła warunki kształcenia i karier ludzi młodych. Bolesław Piasecki już jako dziewiętnastolatek zdobył liczącą się pozycję na scenie politycznej. ONR Falanga, którym kierował Bolesław Piasecki było ugrupowaniem znaczącym w nurcie narodowym. Prof. Żaryn wskazał, iż w latach 30-tych ponad 90% środowiska studentów polskich było zwolennikami opcji narodowej w polityce.

Dr Kawęcki zwrócił uwagę, iż dzieło Wojciecha Muszyńskiego, poza walorami merytorycznymi, bardzo dobrze się czyta. Podkreślił, znaczenie Ruchu Narodowo-Radykalnego w Obozie Narodowym. Wskazał na wymienione przez Wojciecha Muszyńskiego w książce elementy, które kształtowały myśl Bolesława Piaseckiego: katolicyzm, nacjonalizm, antyżydowskość, antykomunizm.

W spotkaniu uczestniczył syn Bolesława Piaseckiego Ładysław i grupa byłych członków i działaczy Stow. PAX.

(jf)

Idź do oryginalnego materiału