Co się zmieniło?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował nowy wzór wniosku o wydanie świadectw pochodzenia – tzw. zielonych (dla energii z OZE) oraz błękitnych (dla energii z biogazu rolniczego). Nowy formularz obowiązuje dla energii wytworzonej od 1 kwietnia 2025 r.
Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie treści składanego wraz z wnioskiem oświadczenia o nowy punkt – 4a. Zgodnie z nim wytwórca musi wskazać, iż wykorzystał:
- paliwa z biomasy (w rozumieniu art. 135a ust. 8 ustawy o OZE) lub
- biopłyny spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (art. 28ba–28bcb i 135a ust. 2–3 ustawy o OZE i ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych).
Termin i sposób składania wniosku
Zaktualizowany wniosek należy złożyć do adekwatnego operatora systemu elektroenergetycznego w ciągu 45 dni od zakończenia okresu wytwarzania energii objętej wnioskiem. Uwaga: liczy się data wpływu wniosku do operatora, a nie data nadania przesyłki.
Wniosek musi wskazywać okres wytwarzania energii – obejmujący jeden lub kilka kolejnych miesięcy danego roku kalendarzowego.
Kto może skorzystać ze świadectw pochodzenia?
O certyfikaty mogą się ubiegać przedsiębiorcy wytwarzający energię w instalacjach OZE uruchomionych przed 1 lipca 2016 r. Świadectwa przysługują przez okres 15 lat, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2035 r.
Zobacz również:- URE rozdzieli 1,65 mld zł w drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
- URE: Ceny energii w rozliczeniach wewnątrz grup kapitałowych spadły o 20% – dane za I kwartał 2025 r.
- 13,8 mld zł czeka, a chętnych brak. Kolejny nabór URE zakończony fiaskiem
Źródło: URE