Kim jest Sławomir Cenckiewicz? Wykształcenie, kariera
Sławomir Cenckiewicz urodził się 20 lipca 1971 roku w Gdyni. Wychowywał się w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Z wykształcenia jest historykiem. W 1997 roku uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Gdańskim. Sześć lat później obronił rozprawę doktorską. W 2011 roku uzyskał habilitację. Studiował również historię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był dwukrotnym stypendystą w Londynie i otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od co najmniej 2006 roku jest związany z Instytutem Pamięci Narodowej. W tym samym roku został także powołany przez ówczesnego szefa MON, Radosława Sikorskiego, na przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Później, w latach 2016-2021, pełnił funkcję dyrektora Wojskowego Biura Historycznego. Był także wiceprzewodniczącym Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W 2022 roku Karol Nawrocki, jako ówczesny prezes IPN, powołał Cenckiewicza na swojego doradcę ds. naukowych. W trakcie swojej kariery historyk był również doradcą w MON i MSZ.
REKLAMA
Powiązania Cenckiewicza z Nawrockim
W 2018 roku Sławomir Cenckiewicz, co sam przyznał w mediach społecznościowych, "poznał" Tadeusza Batyra. Miał mu go przedstawić właśnie Karol Nawrocki. Dzisiaj wiemy, iż Batyr i Nawrocki to ta sama osoba. Trzy lata później Cenckiewicz miał odegrać kluczową rolę w umieszczeniu prezydenta elekta na fotelu prezesa IPN - podaje "Newsweek". Plan miał zakładać, iż ten mianuje Cenckiewicza wiceprezesem i da mu nadzór nad pionem naukowym i archiwami. Nominację miał jednak zablokować sam Jarosław Kaczyński. - To postać (Cenckiewicz - red.), która była nie tylko politycznym, ale przede wszystkim zawodowym protektorem i wsparciem dla Karola Nawrockiego - mówił Konrad Piasecki na antenie TVN24. Dziennikarz stwierdził też, iż "Nawrocki zawdzięcza (Cenckiewiczowi - red.) m.in. awans na stanowisko szefa IPN".
Zobacz wideo Nawrocki wydał się ludziom świeższy niż Trzaskowski
Kontrowersje, prokuratorskie zarzuty i cofnięte poświadczenie bezpieczeństwa
W 2023 roku Sławomir Cenckiewicz został wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022, nazywanej także "Lex Tusk". Jej działalność została zawieszona jednak niedługo po wyborach parlamentarnych, gdy doszło do zmiany władzy. Zdążyła jednak opublikować "raport cząstkowy", w którym poleciła, aby nie powierzać stanowisk publicznych m.in. Donaldowi Tuskowi czy Tomaszowi Siemoniakowi. Sławomir Cenckiewicz, zdaniem prokuratury, był także zamieszany w ujawnienie ściśle tajnych dokumentów przedstawiających wojskowe plany obronne "Warta". Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", historyk, jako szef Wojskowego Biura Historycznego, miał wydać zgodę na dostęp i zadbać o odpowiednie przygotowanie wybranych akt. Te materiały zostały później wykorzystane przez PiS do spotu wyborczego. W związku z tym w maju 2025 roku prokuratura postawiła mu zarzuty, za które grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei w sierpniu 2024 roku Służba Kontrwywiadu Wojskowego zdecydowała o cofnięciu Sławomirowi Cenckiewiczowi poświadczenia bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Cenckiewicz nowym szefem BBN. "Facet z prokuratorem na głowie", "Polski szkoda" [KOMENTARZE]
Źródła:"Wprost", TOKFM, "Gazeta Wyborcza", TVN24