Nowy rozdział dla olsztyńskich targowisk

bogatyregion.pl 6 godzin temu

Miejskie targowiska w Olsztynie czeka nowy rozdział. Wprowadzenie jednolitych za dzierżawę i najem na targowiskach przy ulicach Grunwaldzkiej, Wilczyńskiego i Kolejowej ma przyciągnąć nowych kupców i ożywić te ważne punkty lokalnego handlu. To początek szerszej strategii opartej na modernizacji, promocji i budowaniu silnej marki olsztyńskich targowisk.

Dotychczas obowiązujące stawki czynszu za dzierżawę gruntów i najem powierzchni handlowych na miejskich targowiskach w Olsztynie były zróżnicowane w zależności od ilości dni handlowych na danym targowisku. Przykładowo, przy ulicy Kolejowej za sześć dni funkcjonowania targowiska od pon. – do soboty opłaty wynosiły 51,09 zł za metr kwadratowy netto dzierżawy gruntu lub zawarcia umowy najmu obiektów handlowych i 35,54 zł za metr kwadratowy netto dzierżawionej ławy handlowej. Zgodnie z najnowszym zarządzeniem Prezydenta Olsztyna od 1 lipca 2025 roku wprowadzone zostały ujednolicone stawki – 24,92 zł/m² miesięcznie na wszystkich trzech targowiskach: przy ul. Kolejowej, Wilczyńskiego i Grunwaldzkiej.

Wprowadzenie ujednoliconych stawek dzierżawy ma na celu zachęcenie większej liczby przedsiębiorców do rozwijania swojej działalności właśnie na miejskich targowiskach. Ujednolicenie opłat to dopiero pierwszy krok w kierunku nowego oblicza olsztyńskich targowisk. Już niebawem wystartujemy z kampanią promocyjną, której celem będzie wypromowanie olsztyńskich targowisk jako atrakcyjnych miejsc do handlu i zakupów.

Potwierdzeniem, iż temat miejskich targowisk wraca na należne im miejsce, jest wynik tegorocznego głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu 1,2 miliona złotych na modernizację targowiska przy ul. Grunwaldzkiej. Inwestycja zostanie zrealizowana w 2026 roku i obejmie m.in. poprawę infrastruktury technicznej, komfortu dla handlujących i klientów oraz estetyki całego obiektu.

Zmiany dotyczące olsztyńskich targowisk będą odbywać się na kilku płaszczyznach. Już od pewnego czasu spotykamy się i rozmawiamy o przyszłości targowisk z olsztyńskimi kupcami. Pierwszym, łatwo dostępnym elementem będzie promocja towarów. Zostanie stworzony Facebookowy profil, a kupcy będą z wyprzedzeniem dostarczać m.in. fotografie produktów, które planują sprzedawać. W ten sposób będą reklamowane ich stoiska.

Jednak działania będą daleko idące. Olsztyńskie Targowiska będą stopniowo przeobrażać się pod względem wizualnym. Inaczej będzie zorganizowana przestrzeń. Poszczególne rynki będą mieć różny charakter czy asortyment. Olsztyńskie Targowiska mają stać się miejscami spotkań, nową przestrzenią społeczną. Celem jest również powstanie większej liczby małych, osiedlowych ryneczków.

Te wszystkie zmiany wymagają czasu. Jesteśmy w początkowej fazie tych wszystkich zmian. Po wakacjach planujemy rozpocząć dialog społeczny z kupcami, który będzie dotyczyć m.in. przestrzeni. Głos sprzedających jest w tej sprawie niezwykle istotny.

UM Olsztyn

Idź do oryginalnego materiału