Nowy plan dla Polonii. Senat pomoże w powrotach do Polski

5 godzin temu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu, którego celem będzie stworzenie kompleksowej „polityki powrotowej” dla Polonii. Inicjatywa została ogłoszona 19 lipca podczas Polonia Camp 2025 — wydarzenia integrującego młodzież polskiego pochodzenia z całego świata.

— Chciałabym, żebyście zobaczyli, iż Polska jest wspaniałym krajem, pięknym, ciekawym, pełnym pozytywnej energii, która pozwala pokonywać trudności — mówiła marszałek do uczestników wydarzenia. Podkreśliła, iż Polska może być miejscem, z którym młoda Polonia zwiąże swoją przyszłość — czy to poprzez studia, pracę, czy działalność biznesową.

Zespół, który powstanie w Senacie, ma opracować konkretne rozwiązania ułatwiające młodym Polakom zza granicy nie tylko powrót do kraju, ale także rozpoczęcie tutaj życia zawodowego i społecznego. — Chcielibyśmy, żeby ci, którzy skończą studia, zastanowili się, czy nie można związać się z Polską biznesowo, zawodowo — podkreśliła Kidawa-Błońska.

Jednocześnie marszałek zapowiedziała powołanie młodzieżowej rady przy marszałku Senatu, która ma zapewnić młodej Polonii realny wpływ na kształtowanie polityki wobec diaspory.

— Polacy są bardzo zdolni, a gen polskości pozwala pokonywać trudności. Chcemy, żebyście mieli apetyt na to, by pokazywać, iż będąc Polakami z duszy, serca i krwi, można osiągać najważniejsze stanowiska na świecie, dokonywać wielkich odkryć i robić rzeczy niemożliwe — powiedziała marszałek.

W Polonia Camp 2025 bierze udział ponad tysiąc uczestników z 46 krajów, w wieku od 18 do 30 lat. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, przy wsparciu Senatu RP. Dla młodych przygotowano liczne warsztaty i panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polityki, kultury i sportu. W wydarzeniu nie uczestniczy Polonia z Federacji Rosyjskiej.

Głos w sprawie roli Polonii zabrał także były sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. W specjalnym liście podkreślił, iż Polska diaspora — licząca aż 20 milionów osób — jest ogromnym kapitałem narodowym.

— Polska znajduje się w gronie pięciu państw z najliczniejszą diasporą. Polonia to najliczniejsza procentowo grupa narodowa mieszkająca poza granicami własnego kraju — zaznaczył Dziedziczak.

W jego ocenie, Polonia ma do spełnienia trzy najważniejsze zadania: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu oraz przekazywanie polskości kolejnym pokoleniom.

— Polskość w kraju jest jak powietrze — tak oczywista, iż jej nie zauważamy. Ale za granicą zaczynamy dostrzegać swój kod kulturowy — język, tradycję, historię, tożsamość. To nasza siła — napisał Dziedziczak.

Podkreślił także, jak ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie, przywołując pomoc, jakiej Polacy udzielili Ukraińcom po wybuchu wojny. — Nie zamknęliśmy ich w obozach dla uchodźców, ale przyjęliśmy ich jak rodzinę — dodał.

Na podst. WCN

Idź do oryginalnego materiału