Od dłuższego czasu kontrowersje budzi obowiązek przedkładania w placówkach zaświadczenia o niekaralności przez rodziców, którzy mieliby wspomóc nauczyciela w opiece nad uczniami w czasie klasowych wycieczek. Posłanka Kinga Gajewska skierowała w tej sprawie interpelację do ministrów edukacji i sprawiedliwości, pytając o plany nowelizacji przepisów w celu ułatwienia szkołom organizacji wycieczek. Okazuje się, iż w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu i wszystko wskazuje na to, iż w niedługim czasie nastąpi zmiana przepisów.
REKLAMA
Zobacz wideo "W Polsce jest przyzwolenie na bicie dzieci"
Zaświadczenie o niekaralności to kłopot dla rodzica
Tzw. ustawa "lex Kamilek" nakłada na wszystkie osoby, które mają kontakt z dziećmi, obowiązek dostarczenia zaświadczenia o niekaralności. Jednak nie brakuje tu też pewnych zawirowań.
- O ile ta kwestia nie jest przedmiotem dużych kontrowersji, o tyle wątpliwym jest obowiązek przedkładania takiego zaświadczenia przez rodziców wyznaczonych przez dyrektora szkoły do sprawowania opieki nad dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze, wszakże rodzice tacy znajdują się nieustannie w obecności nauczyciela - podkreśliła w swojej interpelacji poselskiej Gajewska, która dodała, iż niektóre placówki wymagają takiego dokumentu np. od rodziców, którzy w ramach akcji czytania książek dzieciom, muszą okazać się takim zaświadczeniem.
Istnieją szkoły i przedszkola, które rezygnują z takich atrakcji dla dzieci, są też takie, które oczekują zaświadczenia o niekaralności od rodziców wchodzących na zajęcia i lekcje. Wreszcie są i takie, gdzie zaświadczenia o niekaralności mają składać choćby opiekunowie upoważnieni do odbioru dziecka
- wskazała Kinga Gajewska.
Zatem czy w niedługim czasie możemy liczyć na zmiany w ustawie? Wiele na to wskazuje, iż tak.
Zamiast zaświadczeń, wystarczy oświadczenie?
Wiceministerka z resortu nauki, Paulina Piechna-Więckiewicz udzieliła odpowiedzi na interpelację poselską Gajewskiej, zaznaczając, iż w sytuacji, kiedy rodzic zostanie dopuszczony do działalności oświatowej, w tym np. opieki nad uczniami w czasie wycieczki lub wyjścia na basen traktuje się go, jako osobę dopuszczoną do opieki i powinien uzyskać informację o niekaralności. Jednak jeżeli te spotkania są cykliczne, nie ma potrzeby dostarczania kolejnej informacji o niekaralności.
To nie koniec nowości, bo okazuje się, iż w resorcie sprawiedliwości już realizowane są prace legislacyjne nad zmianami dotyczącymi ustawy "lex Kamilek". "MEN zwróciło się do MS z prośbą o wprowadzenie zmiany przepisów, polegającej na składaniu przez rodziców wyłącznie oświadczeń o niekaralności, co ułatwi rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi, uczniami i wychowankami, np. na wycieczkach szkolnych lub podczas wyjścia do teatru, kina, muzeum, czy na basen" - podaje portalsamorzadowy.pl. Potwierdziła to wiceministerka sprawiedliwości, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
- Zakończył się etap uzgodnień wewnątrzresortowych i projekt został skierowany do uzgodnień zewnętrznych, opiniowania i konsultacji publicznych, podczas których możliwe jest zgłaszanie uwag oraz proponowanych rozwiązań - poinformowała Rudzińska-Bluszcz.