Bezkrólewie w Polsce 2050 trwało od ubiegłorocznych wakacji. Wtedy funkcji pełnomocnikiem w regionie oraz miejsca w partii pozbawiony został Piotr Fitowski. Przed nim liderem krótko był poseł Adam Gomoła (usunięty z partii w związku z „aferą taśmową”), a jeszcze wcześniej Piotr Sitnik (odszedł w lutym 2024 roku).
O tym, iż największe szanse, aby zostać nowym liderem ma Paweł Wantuch z Brzegu, pisaliśmy już wcześniej. Mówił wtedy, iż do ubiegania się o funkcję przewodniczącego składania go wiara w to, iż może „przysłużyć się tej organizacji oraz razem z nią zdziałać coś dobrego dla naszego regionu”.
Po wtorkowych wyborach, gdy opolscy działacze wybrali go nowym przewodniczącym Polski 2050 w regionie, Paweł Wantuch będzie miał okazję zamienić słowa w czyny. Pierwszy test już wkrótce: to wybory prezydenta RP, w których kandyduje Szymon Hołownia.
14 stycznia działacze wybrali sześcioosobowy zarząd regionalny partii. Liderem jest Paweł Wantuch, a w składzie kierownictwa są jeszcze:
- Sekretarz: Beata Szczyrbowska-Lis
- Skarbnik: Joanna Klocek
- Członek zarządu: Dorota Fryc
- Członek zarządu: Kamil Szpajcher
- Członek zarządu: Szymon Folp
Paweł Wantuch: Są tematy, które nas dzielą z PSL
Paweł Wantuch w Polsce 2050 jest od roku. Udzielał się w mediach, ale trudno w jego przypadku mówić o szerokiej rozpoznawalności. W partii słyszeliśmy, iż o to właśnie chodziło: by wprowadzić na scenę polityczną nową twarz.
Zapytaliśmy go, jak zapatruje się na współpracę z Polskim Stronnictwem Ludowym. Nie jest bowiem tajemnicą, iż nie wszystkim działaczom Polski 2050 jest ona w smak.
– Z PSL łączy nas idea depolaryzacji naszej sceny politycznej. Jest to też partia silnie zakorzeniona w strukturach samorządowych i lokalnych społecznościach, dzięki czemu widzę duży potencjał do współpracy na rzecz tych społeczności. Są jednak tematy, które nas dzielą: sprawy światopoglądowe jak aborcja czy związki partnerskie, gdzie w Sejmie głosujemy odmiennie do PSL, tak samo jak w przypadku naszej propozycji ustawy o odpartyjnieniu spółek skarbu państwa. W tych kwestiach w pełni popieram bardziej progresywne podejście Polski 2050 od konserwatywnego stanowiska PSL – mówi.
– Musimy współpracować z PSL, szczególnie na poziomie samorządowym gdzie możemy zdziałać wiele dobrego. Ale musimy też mieć silnie ugruntowane stanowisko na sprawy fundamentalne i strzec go choćby za cenę niezgodności z naszym partnerem z PSL – argumentuje.
Paweł Wantuch dodaje, iż liczy na harmonijną współpracę z PSL w kampanii Szymona Hołowni.
Nowy lider o powrocie Adama Gomoły: Nie chodzi tylko o prawo
Zapytany o możliwość powrotu Adama Gomoły do Polski 2050 jej nowy opolski lider zaznacza, iż podstawową kwestią jest stanowisko prokuratury i ewentualnie sądu do tej sprawy.
– o ile jest niewinny i potwierdzą to odpowiednie organy, to ma wszelkie prawo do ubiegania się do powrotu do naszych struktur. Decyzja w tej sprawie zapadnie jednak na poziomie centralnym – mówi Paweł Wantuch.
– Dla mnie kwestie prawne to jedna strona medalu, a etyczne to druga. Żebym ja osobiście poparł jego powrót do naszych struktur nie wystarczyłoby mi uznanie jego niewinności w świetle prawa. Musiałby też udowodnić, iż spełnia on standardy etyczne, które powinny być podstawą w działalności publicznej – stwierdza.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania