W Polsce dostępny jest nowy test molekularny, który jest dwa razy skuteczniejszy od konwencjonalnej cytologii w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy. Ten test molekularny HPV HR jest dostępny w programie profilaktycznym finansowanym przez NFZ. Według ekspertów, diagnostyka molekularna może spowodować, iż nowotwór raka szyjki macicy zostanie pokonany.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, iż test molekularny jest „game changer” w profilaktyce raka szyjki macicy. „Często nie przychodzimy na badania, bo się boimy wyników. Test molekularny pozwala wykryć wirus, który dopiero może spowodować, iż będziemy chore” – zaznaczyła Leszczyna. Zachęcała kobiety do wykonywania badań w 2,7 tys. poradni ginekologicznych, które mają kontrakt z NFZ.
Eksperci podkreślali, iż test molekularny i cytologia płynna to droga diagnostyka dostępna wcześniej tylko na rynku prywatnym. Przez rok w programie profilaktycznym będzie dostępna obok tych badań również cytologia klasyczna, a kobieta będzie mogła wybrać rodzaj badania.
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski zaznaczył, iż test molekularny ma blisko dwukrotnie większą zdolność do wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy, niż cytologia konwencjonalna. „Pozwala dwukrotnie zwiększyć wykrywalność stanów przedrakowych i raka szyjki macicy” – dodał Nowakowski. Wyjaśnił, iż w programie profilaktycznym, w przypadku dodatniego wyniku testu molekularnego, wykonywane jest badanie cytologiczne na podłożu płynnym, które ocenia ryzyko obecności zmian przedrakowych na szyjce macicy.
Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii-PIB dr hab. n. med. Beata Jagielska zaznaczyła, iż szczepienia przeciwko HPV i diagnostyka molekularna mogą spowodować, iż nowotwór raka szyjki macicy zostanie pokonany. „Nie będziemy mówić już o zachorowaniach na nowotwór, ale będziemy mówić o wykrywaniu wczesnych zmian, które będą leczone (…) tak jak jest w krajach skandynawskich. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze” – dodała Jagielska. Zaznaczyła, iż co roku na raka szyjki macicy umiera 1,8 tys. kobiet.
Dane liczbowe pokazują, iż test molekularny jest skuteczny w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy. Czułość testu molekularnego wynosi 95%, podczas gdy czułość cytologii konwencjonalnej oscyluje między 50-60%. Test molekularny wykrywa m.in. najbardziej onkogenne genotypy wirusa HPV.
Program profilaktyczny finansowany przez NFZ jest dostępny w 2,7 tys. poradni ginekologicznych w Polsce. Kobiety mogą wybrać rodzaj badania, w tym test molekularny i cytologię płynną. Eksperci zachęcają kobiety do wykonywania badań, aby wykryć przedrakowe zmiany szyjki macicy i uniknąć zachorowania na nowotwór. Diagnostyka molekularna jest krokiem w kierunku pokonania nowotworu raka szyjki macicy.