Nowy Fundusz Konkurencyjności UE ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie

4 godzin temu

– My jako Parlament Europejski, ale przede wszystkim jako polska prezydencja postawiliśmy bardzo wysoko temat bezpieczeństwa.

Ta polityczna agenda musi się teraz przeobrazić w konkretne narzędzia finansowe, czyli wieloletnie ramy finansowe, uwzględniające potrzeby kontynuacji projektów dotyczących przemysłu obronnego, uzbrajania, ale również infrastruktury czy środków na infrastrukturę podwójnego zastosowania – mówi agencji Newseria Michał Szczerba, poseł do Parlamentu Europejskiego z PO. – Mamy w tym zakresie swoje propozycje. Po pierwsze, nowy fundusz, Fundusz Konkurencyjności, który miałby w sobie priorytet, nowy komponent, jakim są projekty obronne i projekty związane z kosmosem.

Na obronność i przestrzeń kosmiczną ma trafić ponad 130 mld euro, 5-krotnie więcej niż do tej pory

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.

Jak wynika z przedstawionej 16 lipca propozycji KE, nowy fundusz zakłada wsparcie inwestycji w technologie strategiczne dla całego jednolitego rynku, zgodnie z zaleceniami zawartymi w sprawozdaniach Letty i Draghiego. Ma to uprościć i przyspieszyć finansowanie UE oraz pobudzić inwestycje prywatne i publiczne. KE podkreśla, iż fundusz zmaksymalizuje wpływ każdego wydanego euro poprzez wykorzystanie środków prywatnych. Zapewnia także, iż zwiększy gotowość i strategiczną autonomię UE w kluczowych sektorach i technologiach poprzez rozwój zdolności przemysłowych i finansowanie najnowocześniejszych technologii.

Czwartym priorytetowym obszarem ma być zielona transformacja i dekarbonizacja

– Fundusz Konkurencyjności ma mieć docelowo cztery priorytety. To są oczywiście technologie związane z obronnością, związane z kosmosem. Po drugie, technologie biotechnologiczne, również w tym komponencie będą projekty związane ze zdrowiem. Trzeci komponent to projekty cyfrowe – wymienia Michał Szczerba.

– Mamy więc całe portfolio, które de facto było naszym celem w ramach prezydencji. Widzimy, iż płynnie te tematy przechodzą w prezydencję duńską, ale również, co najważniejsze, będą w wieloletnich ramach finansowych, będą zapewniały to, iż nasze projekty, nasze pomysły, nasze myślenie o kwestii bezpieczeństwa będzie kontynuowane przez kolejne lata programowania – wskazuje europoseł.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/news/ke-proponuje-nowy-fundusz,p1477934450
https://1.newseria.pl/video/1477934450_szczerba_fundusz_konkurencyjnosci_2_sz.mp4
Idź do oryginalnego materiału