Nowy alarm smogowy w duszącym się mieście. Samorząd chce poprawy

1 rok temu

Miasto geograficznie położone w centralnej Polsce jest także centrum smogu w regionie. Choć do tej pory kilka mówiono o zanieczyszczeniu powietrza w leżącej w województwie łódzkim miejscowości, jej mieszkańcy nie zamierzają dłużej udawać, iż smog ich nie dotyczy. To pierwsza dobra wiadomość. Co jeszcze cieszy, mimo niezdrowej sytuacji? Postawa samorządu, który chętnie włącza się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dwie mieszkanki Łowicza, pani Aneta i pani Sylwia, postanowiły założyć nowy, lokalny, Łowicki Alarm Smogowy. Miasto ma poważny problem w konkretnym miejscu. Swoje kłopoty mają też małe piekarnie i restauracje. W rozmowie z nami padają ważne słowa i deklaracje walecznych łowiczanek.

  • Czytaj także: Mikołaj nie przyjechał, bo w kominie jest za dużo smogu? Parafia walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Łowicz ma alarm smogowy. Powstał dla dobra ogółu

Aneta Zabrocka-Witerek jest czynną biegaczką. Z troski o zdrowie swoje i innych łowiczan postanowiła wraz ze swoją znajomą, Sylwią Bogdaniuk, założyć Łowicki Alarm Smogowy. Powstał po to, żeby walczyć ze smogiem, który w okresie grzewczym wisi nad miastem.

– Biegamy po błoniach – przyznaje pani Aneta. Uprawiają sport po to, żeby zachować i polepszyć zdrowie. Tym czasem aktywność fizyczna na „świeżym” powietrzu, gdy okolicę spowija smog, wyrządza zdrowiu bardzo duże szkody. – Od jesieni odczuwamy gorszą jakość powietrza. Tłumaczy, iż objawia się to drapaniem w gardle, duszącym zapachem. Oddycha się gorzej. – Zimą jest też wzmożona zachorowalność dzieci. Chcielibyśmy coś z tym zrobić, żeby móc oddychać czystym, zdrowym powietrzem.

Osiedle Górki w Łowiczu – to zdaniem naszej rozmówczyni najbardziej problematyczne miejsce. – Tu pozostało dużo starych pieców, tzw. kopciuchów. – Idąc tędy wieczorem widać unoszącą się, ciężką chmurę smogu.

Łowicz chciał to zmienić, ale dostał czerwone światło.

– Urząd Miasta i mieszkańcy wyrazili zgodę, żeby rozwijać sieć gazową. Natomiast PGE, po wielokrotnym wysłaniu przez miasto i jego mieszkańców pism, odrzuciło naszą propozycję. Stwierdzili, iż ta linia im się nie opłaca – słyszymy w Łowiczu.

Łowicz, wspomniane osiedle Górki dnia 12. grudnia o godz. 21:00. Jakość powietrza jest bardzo zła. Groźny pył PM2,5 przekracza normy ponad 7-krotnie. Źródło: Airly

Kolejny łowicki problem to małe piekarnie, które często chcą, choć ze względów finansowych nie mogą być ekologiczne.

– Mamy piekarnie, których nie stać na całkowitą wymianę pieca. A z dotacjami dla prywatnych firm jest problem, jeżeli dana osoba mieszka i ma działalność w jednym budynku. Łowicki Alarm Smogowy znalazł takie rozwiązanie jak udzielenie kredytu. Są możliwości uzyskania dofinansowania choćby w formie pożyczki, która być może będzie w trakcie częściowo umorzona.

Restauracje mają bardzo podobną sytuację. – Ich właściciele również nie mogą uzyskać takich dotacji jak osoby prywatne. W związku z tym chcemy im zaproponować tego typu pożyczki wspomagające. jeżeli tylko oni będą chcieli coś zrobić w kierunku oddychania czystym powietrzem. Możemy ich skierować do odpowiednich osób. Jesteśmy z Sylwią we dwie – mówi SmogLabowi.

Miasto postawiło płuca smogowe. Teraz zobaczy, czym oddycha

Płuca smogowe, czyli specjalna instalacja imitująca te ludzkie, stanęła w Łowiczu we wtorek, na Starym Rynku, czyli praktycznie w centrum miasta. Będzie monitorować jakość powietrza aż do 28. grudnia.

Specjalna instalacja imitująca płuca smogowe stanęła w Łowiczu. Mieszkańcy miasta wreszcie zobaczą, czym oddychają. Fot. S. Bogdaniuk.

– Już w trakcie obecności u nas płuc, w przyszłym tygodniu będziemy organizować spotkania dla seniorów. Nasz pierwszy ruch to prezentacje i warsztaty dla nich. Akurat w Łowiczu jest kilka takich grup seniorskich. Chcemy ich zainteresować tematem. Następnie chcielibyśmy uruchomić takie pokazy spotkania edukacyjne w szkołach, przedszkolach itp.

Pani Aneta wyjaśnia, iż Łowicki Alarm Smogowy planuje edukację w zakresie zanieczyszczenia powietrza i możliwych rozwiązań, które pozwolą wyeliminować smog.

Lokalna społeczność przyjęła inicjatywę bardzo entuzjastycznie i chętnie. – W czasie roznoszenia ulotek, plakatów i rozpowszechniania informacji, iż w Łowiczu staną płuca smogowe odzew był bardzo pozytywny. Ludzie cieszą się i mówią, iż to najwyższy czas, żeby ktoś się za to wziął – relacjonuje pani Aneta.

– My robimy to pierwszy raz i dopiero nabieramy praktyki. Na pewno zaskoczyło mnie to, iż nasz łowicki urząd miasta i zwykli mieszkańcy na widok ulotek czy w trakcie pierwszych, luźnych rozmów na ten temat, odebrali to dobrze. Warto działać – przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Miasto współpracuje z Łowickim Alarmem Smogowym między innymi w zakresie rozdysponowywania ulotek informacyjnych w różnorakich ośrodkach oraz na środkach transportu publicznego. Łowicki Alarm Smogowy liczy na dalsze, owocne i wspólne działanie z samorządem.

  • Czytaj także: Mobilne płuca odwiedziły Kujawy. Czujniki odnotowały 540 proc. normy

Zdjęcie tytułowe: NetVideo/Shutterstock

Idź do oryginalnego materiału