Jacek Rybicki, były wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” i poseł na Sejm RP III kadencji, zmarł w wieku 65 lat. Informację o jego śmierci przekazał „Tygodnik Solidarność”. Rybicki był jedną z ważniejszych postaci polskiego ruchu związkowego i politycznego lat 90.
Jacek Rybicki swoją działalność publiczną rozpoczął w latach 80., kiedy zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie działał w podziemnej Solidarności. Był jednym z tych, którzy odegrali istotną rolę w budowaniu opozycji demokratycznej w Polsce przed 1989 rokiem. Po przełomie, Rybicki kontynuował działalność w NSZZ „Solidarność”, pełniąc w latach 1993-1998 funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego, a także wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej.
Współtwórca Akcji Wyborczej Solidarność i poseł
Jacek Rybicki miał również znaczący wpływ na kształtowanie się sceny politycznej po 1989 roku. Był jednym z założycieli Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) – formacji, która odegrała kluczową rolę w polskiej polityce lat 90. W latach 1997-2001 pełnił funkcję posła na Sejm RP III kadencji, gdzie aktywnie działał w Klubie Akcji Wyborczej Solidarność, pełniąc m.in. funkcję wiceprzewodniczącego klubu. Był także członkiem władz krajowych AWS i współpracownikiem Mariana Krzaklewskiego, lidera tego ugrupowania.
Powrót do działalności związkowej
Po zakończeniu swojej parlamentarnej kariery, Rybicki wrócił do działalności związkowej. W latach 2006-2010 pełnił funkcję Sekretarza Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Choć w ostatnich latach wycofał się z czynnej polityki, sporadycznie uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez Solidarność, pozostając szanowaną postacią w kręgach związkowych.
Jacek Rybicki – życie i dziedzictwo
Jacek Rybicki urodził się w 1959 roku w Gdańsku. Był absolwentem IX LO w Gdańsku oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 1983 roku uzyskał absolutorium. Przez lata swojej działalności związkowej i politycznej, był oddanym działaczem Solidarności, walczącym o prawa pracowników i kształtowanie demokratycznej Polski.
Jego śmierć jest dużą stratą dla środowisk związkowych i politycznych. Zostanie zapamiętany jako jeden z tych, którzy poświęcili swoje życie na rzecz wolności, demokracji i walki o prawa pracownicze.
mn