W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez renomowany ośrodek badawczy IBRIS na zlecenie Radia Zet, wyniki pokazują znaczącą niechęć społeczną do przesłuchiwania byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1067 dorosłych Polaków, z których większość opowiedziała się przeciwko przesłuchaniu Ziobry, niezależnie od jego stanu zdrowia.
Z danych wynika, iż 53,7 proc. respondentów nie popiera przesłuchania Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie. W grupie przeciwników przesłuchania, 30,4 proc. stanowczo sprzeciwia się tej decyzji, a 23,3 proc. wyraża raczej negatywne zdanie. Z drugiej strony, 34,8 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla przesłuchania, z czego 21,8 proc. zdecydowanie popiera takie działanie.
Analiza demograficzna pokazuje różnice w opiniach między płciami; 59 proc. kobiet opowiada się przeciwko przesłuchaniu, w porównaniu do 50 proc. mężczyzn. Wśród zwolenników przesłuchania, 33 proc. to kobiety, a 36 proc. to mężczyźni.
Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry pod znakiem zapytania?
Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa, która ma zbadać potencjalne nadużycia w ramach projektu Pegasus. Wcześniej komisja przesłuchała już kilka kluczowych postaci, w tym byłego wicepremiera oraz byłych dyrektorów i pracowników ministerstwa.
Przygotowania do przesłuchania, zaplanowanego na 1 lipca, wywołują liczne dyskusje i kontrowersje, odzwierciedlając podzielone opinie społeczeństwa. Wyniki badania podkreślają głęboki rozdźwięk w społecznych oczekiwaniach. Odbywa się na płaszczyźnie względem działań komisji, co stanowi wyzwanie dla jej dalszej pracy i podejmowanych decyzji.
mn