Nowość! Plany budowy biogazowni na gdańskiej Olszynce

wbijamszpile.pl 5 miesięcy temu

Jest oficjalne zaproszenie na zebranie dotyczące planowanej budowy biogazowni przy ulicy Modrej 59 na gdańskiej Olszynce. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia (czwartek), o godzinie 17:30 w salce Rady Dzielnicy, przy Szkoły Podstawowej nr 59 na ulicy Modrej 2.

To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym istotnym nie tylko dla dzielnicy projekcie. Na zebraniu pojawi się inwestor, który zaprezentuje szczegóły planowanej inwestycji. Przybędzie także z projektantem oraz ekspertem z dziedziny ochrony środowiska, co daje wyjątkową możliwość zadania pytań i wyrażenia wszelkich obaw bezpośrednio tym, którzy odpowiadają za realizację projektu.

Do tej pory o tej inwestycji mówiono wyłącznie zakulisowo – w postaci plotek. Wreszcie jest okazja, by poznać plany inwestora, a także przede wszystkim kto jest inwestorem. Takie instalacje wielu osobom są znane, ale dla nas mieszkańców Olszynki ważne jest to, jak będą zwożone i wywożone odpady z biogazowni

– mówi w rozmowie z wbijamszpile.pl, Karina Rembiewska, społeczniczka i była radna dzielnicy Olszynka.

Biogazownia to rodzaj instalacji przemysłowej przeznaczonej do produkcji biogazu przez fermentację beztlenową (anaerobiczną) materiałów organicznych, takich jak odpady rolnicze (np. gnojówka, obornik), odpady komunalne, osady ściekowe, czy biomasa roślinna. Proces ten, nazywany również metanizacją, polega na rozkładzie substancji organicznych przez specjalne mikroorganizmy działające w warunkach beztlenowych.

Zobacz także: Kandydatka Wspólnej Drogi zgubiła się na mapie Gdańska

Lokalizacja budowy biogazowni na gdańskiej Olszynce, FOTO: Open Street Map

To spotkanie to szansa na uzyskanie rzetelnych informacji bezpośrednio od źródła oraz na aktywne uczestnictwo w dyskusji na temat przyszłości naszej dzielnicy. Planowana budowa biogazowni budzi wiele pytań i wątpliwości, dlatego obecność każdego zainteresowanego mieszkańca jest niezwykle ważna.

Zachęcamy do przybycia i dołączenia do dialogu.

To nie pierwsze plany budowy biogazowni w tej części Gdańska

Warto przypomnieć tutaj, iż w 2012 roku na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód uruchomiono Elektrociepłownię Biogazową (instalacja zwana również CHP – od angielskiej nazwy „Combined Heat and Power Plant”). Dzięki tej inwestycji region włączył się do realizacji zobowiązań dotyczących zmniejszenia zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych i obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Budowa została zrealizowana w ramach projektu pt. „Energetyczne wykorzystanie biogazu na Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Czytaj też: NZOZ Stogi odpowiada na kolejki do laboratorium: nie zostawiamy pacjentów

mn

Idź do oryginalnego materiału