Nowość! Kogo Polacy chcieliby odwołać z rządu? Sondaż

wbijamszpile.pl 5 miesięcy temu

W niedawno przeprowadzonym sondażu przez United Surveys dla portalu Wirtualna Polska, Polacy wyrazili swoje zdanie na temat tego, którzy ministrowie powinni zrezygnować ze swoich stanowisk w przypadku przeprowadzenia rządowej rekonstrukcji. Najwięcej głosów na odwołanie z rządu otrzymał minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, którego aż 20,5 proc. ankietowanych wskazało jako kandydata do dymisji.

Sondaż, przeprowadzony metodami CATI i CAWI w dniach 6-7 kwietnia 2024 roku, objął 1000 dorosłych osób i pokazał, iż krytyka dotyczy różnych obszarów zarządzania krajem. Na drugim miejscu znalazł się minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz, z wynikiem 17,5 proc., a na trzecim miejscu minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, którego odwołanie poparło 15,5 proc. badanych.

Interesującym aspektem badania jest rozkład krytyki wśród wyborców różnych ugrupowań politycznych. Szczególnie niepopularni są ministrowie wśród wyborców partii Prawo i Sprawiedliwość; Bartłomiej Sienkiewicz i Adam Bodnar są niechętnie widziani odpowiednio przez 47 proc. i 42 proc. ankietowanych sympatyków tej partii.

Kto jeszcze na celowniku do odwołania z rządu?

Ankietowani wskazali również inne postaci, takie jak minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz minister edukacji Barbara Nowacka, które również znalazły się wysoko w rankingu niepopularności z wynikami odpowiednio 13,9 proc. i 13,4 proc. choćby minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister aktywów państwowych Borys Budka znaleźli się na liście niechcianych ministrów z wynikami 11,4 proc. i 11,2 proc.

Przeczytaj: Tłum imigrantów forsował granicę w Białowieży [NAGRANIE]

Niezdecydowani wyborcy

Pomimo konkretnej krytyki wobec niektórych członków rządu, znaczący odsetek, tj. 38,3 proc. ankietowanych, nie był w stanie wskazać, kto ich zdaniem powinien zrezygnować z zajmowanego stanowiska, co może świadczyć o braku jednoznacznych preferencji lub niewystarczającej informacji o działaniach poszczególnych ministrów.

13 grudnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał szefa polskiego rządu Donalda Tuska i członków nowej Rady Ministrów. W Pałacu Prezydenckim premier i ministrowie odebrali akty nominacji oraz objęli swoje funkcje. 12 grudnia 2023 r. w Sejmie RP Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wygłosił exposé, w którym nakreślił realizację zadań z umowy koalicyjnej i zapowiedzianych „100 konkretów”.

WP/mn

Idź do oryginalnego materiału