Dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi, Andrzej Poczobut, który został skazany na osiem lat więzienia, jeszcze w kwietniu zgodził się na opuszczenie kraju – ujawnia Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Informację tę podała gazeta „Rzeczpospolita”.
Według ustaleń „Rzeczpospolitej”, Borys była jedyną osobą spoza kręgu białoruskiego reżimu, która miała możliwość spotkania z Poczobutem od momentu jego aresztowania. Spotkanie odbyło się w kwietniu tego roku i trwało dwie i pół godziny. W trakcie rozmowy dziennikarz zgodził się na opuszczenie Białorusi, co miało być rezultatem bezpośredniej prośby Borys.
Swoje spotkanie z Poczobutem i decyzję dziennikarza Borys omówiła podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się 15 kwietnia.
Kontekst polityczny i reakcje
Ujawnienie przez Borys szczegółów dotyczących decyzji Poczobuta następuje w kontekście rosnącej debaty w Polsce na temat sytuacji więźniów politycznych, szczególnie po wymianie więźniów między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. W ostatnim czasie pojawiały się spekulacje sugerujące, iż Poczobut nie chciałby opuścić Białorusi, co Borys postanowiła zdementować.
Andrzej Poczobut pozostaje od lat w niewoli
Polskie władze od lat zabiegają o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Pomimo licznych prób, Białoruś nigdy nie zaproponowała uwolnienia dziennikarza, ani w ramach międzynarodowych wymian więźniów, ani w ramach bilateralnych negocjacji.
Kolejny rząd Polski, jak zapewnił Siemoniak, nie ustaje w działaniach na rzecz Poczobuta, choć nie wszystkie z nich mogą być publicznie ujawnione.
Wzrost napięć między Polską a Białorusią
Sytuacja Andrzeja Poczobuta jest jednym z punktów zapalnych w relacjach między Polską a Białorusią. Poczobut, znany krytyk reżimu Aleksandra Łukaszenki, od wielu lat działa na rzecz polskiej mniejszości na Białorusi. Jego aresztowanie i skazanie na osiem lat więzienia zostało powszechnie potępione przez organizacje międzynarodowe. Krytykę wyraziły rządy państw zachodnich, w tym Polski, która wielokrotnie apelowała o jego uwolnienie.
Przyszłość Poczobuta. Co Dalej?
Mimo iż Poczobut wyraził zgodę na opuszczenie Białorusi, jego przyszłość pozostaje niepewna. Białoruski reżim nie przedstawił żadnych oficjalnych propozycji dotyczących jego uwolnienia. Sytuacja ta ukazuje skomplikowane relacje międzynarodowe i trudności. Polska walczy z nimi w obronie swoich obywateli i przedstawicieli mniejszości na terenie autorytarnych państw.
mn