Varaha jest inicjatywą hinduskich rolniczą, która efektywnie zagospodaruje odpady powstające w wyniku uprawy zbóż. Wpadli na prosty pomysł jakim jest wytwarzanie z nich biowęgla. To bardzo cenny produkt z dwóch powodów. Po pierwsze dzięki swoim adekwatnościom absorpcyjnym oczyszcza i poprawia jakość gleby, podnosząc efektywność upraw. Ale to druga jego cecha jest jest dziś ważniejsza i bardziej kluczowa – pochłanianie CO2 z atmosfery i zmniejszanie przez to ilości jego globalnych emisji. Jest to na tyle cenne, iż największym klientem hinduskich rolników został właśnie Google.
Zawarta w tym roku umowa między amerykańskim gigantem technologicznym a Varaha jest jedną z największych umów dotyczących biowęgla i pierwszym przedsięwzięciem Google w indyjskim sektorze usuwania dwutlenku węgla. Zrobili to bo uważają, iż dzięki produkcja biowęgla można efektywnie zmniejszyć ilość CO2 w powietrzu i jest to na razie tańszy sposób niż te oferowane przez technologie bezpośredniego pobierania CO2 z powietrza.
„Biowęgiel to obiecujące podejście do usuwania dwutlenku węgla, ponieważ można go stosować na skalę globalną, wykorzystując istniejącą technologię, a przy tym jest pozytywne dla gleby” — powiedział Randy Spock, szef działu usuwania dwutlenku węgla w Google.
Varaha zbiera odpady od tysięcy drobnych gospodarstw rolnych w Indiach i przekształcić je w biowęgiel w rozbudowywanych przez siebie reaktorach. Jak zapewnia rolnicza inicjatywa dzięki temu są w stanie wytworzyć składować ponad 100 mln ton CO2 wychowywanych z atmosfery.
Do tej pory najbardziej powszechnym sposobem wykorzystania rolniczych odpadów było ich spalanie. Jednocześnie jest to najmniej opłacalny sposób zamiany energii chemicznej w energię użytkową oraz najbardziej niekorzystny z punktu widzenia środowiska. Otrzymane w ten sposób paliwo jest mało kaloryczne, a transport, magazynowanie, przetwarzanie i spalanie odpadów rolniczych generuje dużo CO2, przy niskich korzyściach energetycznych.
Dużo bardziej efektywnym, rozwiązaniem jest przerabianie biomasy powstałej z odpadów na biowęgiel. Jest ono ekonomicznie i ekologicznie bardziej opłacalne. Wynika to z dużych możliwości zastosowania otrzymanego w ten sposób biokarbonizatu. Dzięki jego adekwatnościom absorpcyjnym (pochłaniania) można go wykorzystywać do oczyszczania gleby. Zastosowanie biowęgla poprawia jakość takiej gleby.
Jako jedne z pierwszych przekonały się o tym pierwsze cywilizacje rolnicze zamieszkujące dorzecza Amazonki, które biowęgiel w warunkach polowych produkowały od zarania swoich dziejów. Prekolumbijskie plemiona indian wykorzystywały go do zwiększania plonów z uprawianych czarnoziemów terra preta znajdujących się na terenach dzisiejszej Brazylii. Późniejsze badania pokazały, iż korzyści biowęgla nie ograniczają się do samej gleby, na jego użyciu korzysta również środowisko, bo nawożona nim gleba emituje mniej metanu i podtlenku azotu.