Głosowało 88 senatorów, za było 59, 29 zagłosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Celem nowelizacji, której projekt przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest „naprawienie najistotniejszych błędów z ustawy o służbie cywilnej z 2021 r.”.
Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski powiedział podczas wcześniejszej debaty w Senacie, iż nowelizacja „ma służyć w szczególności zabezpieczeniu na poziomie ustawowym odpowiednich warunków pracy i życia dyplomatów wykonujących obowiązki w placówkach zagranicznych oraz ich rodzin, podniesieniu wymagań wobec osób zatrudnionych w służbie zagranicznej oraz jasnemu określeniu ścieżki awansu dyplomatów zawodowych”.
Zadeklarował, iż nie jest intencją rządu wprowadzanie rewolucyjnych zmian w zasadach funkcjonowania służby zagranicznej, kilka tygodni przed rozpoczęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
„Jest to ustawa o charakterze czysto technicznym, neutralnym politycznie, naprawiającym pewne błędy, które uniemożliwiają stosowanie ustawy przyjętej przez Sejm i Senat w 2021 roku. Ponadto, co jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego, zawiera komponent dodatkowych świadczeń dla dyplomatów wykonujących obowiązki w placówkach niebezpiecznych, realizując formułowane od lat postulaty będące także formą uznania dla ich ponadprzeciętnego zaangażowania w służbie w Polsce” - przekazał Bartoszewski.
Autorzy noweli zaznaczyli, iż przyjęta w 2021 r. ustawa o służbie zagranicznej wprowadziła wiele rozwiązań finansowych i organizacyjnych, które powodują negatywne skutki dla funkcjonowania służby zagranicznej.
Jak przekazano, w noweli określono dodatkowe wymagania kompetencyjne dla osób starających się o uzyskanie statusu dyplomaty zawodowego, a także dodatkowe formy sprawdzania kwalifikacji osób ubiegających się o stanowiska kierownicze w służbie zagranicznej.
Zmiana przepisów ma też na celu przywrócenie przejrzystych kryteriów naboru do służby zagranicznej oraz awansu na wyższe stanowiska. Zgodnie z propozycją zmian, częściowo podwyższone zostaną też wymagania stawiane dyplomatom.
Celem noweli jest też zapewnienie schematy i gospodarności wydatkowania środków budżetowych przeznaczonych na funkcjonowanie służby zagranicznej.