Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym może zagrozić bezpieczeństwu pacjentów

1 tydzień temu

Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wyraził zdecydowane zaniepokojenie w związku z trwającymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak wynika ze stanowiska przyjętego 8 kwietnia 2025 roku, projektowane zmiany – w szczególności obowiązek przekazania pacjenta przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ciągu 15 minut – są nierealne do wdrożenia i mogą znacząco obniżyć poziom bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Władze Związku Województw wskazują, iż szpitalne oddziały ratunkowe już teraz funkcjonują na granicy wydolności, zmagając się z ogromnym obciążeniem wynikającym z niewydolności systemu ochrony zdrowia. Nowe przepisy mogłyby w praktyce skutkować dodatkowymi zagrożeniami dla pacjentów, zwłaszcza tych w ciężkim stanie, którzy wymagają intensywnej i natychmiastowej pomocy medycznej.

W ocenie Zarządu, wprowadzenie ściśle określonego limitu czasu może również prowadzić do niezamierzonych skutków – jak zwiększenie liczby bezzasadnych wezwań zespołów ratownictwa medycznego przez pacjentów liczących na szybsze przyjęcie do szpitala.

– Zdajemy sobie sprawę, iż zespoły ratownictwa medycznego potrzebują rozwiązań, które pozwolą im szybciej wracać do dyspozycyjności – czytamy w stanowisku – jednak to rozwiązanie nie rozwiąże problemu niezasadnych interwencji.

Zdaniem przedstawicieli województw, kluczowym krokiem powinno być zaangażowanie większej liczby placówek ochrony zdrowia w system udzielania pomocy. Tylko kompleksowe podejście i lepsze zarządzanie siecią szpitali może poprawić sprawność całego systemu ratownictwa.

Zarząd ZWRP apeluje do decydentów o rozwagę i odpowiedzialność przy podejmowaniu decyzji w tak newralgicznych obszarach, jak system ratownictwa medycznego.

link do stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej:

Do pobrania pdf

Idź do oryginalnego materiału