Sad Miejski w Koninie, który powstał w 2016 roku, zyskuje nowe oblicze, stając się przestrzenią, która przyciąga uwagę mieszkańców oraz organizacji ekologicznych z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych grup i organizacji, miejsce to ma szansę nabierać nowego, społecznego wymiaru, stając się centrum ekologii i kultury.
Sad miejski, który powstał w Koninie w 2016 roku w ramach projektu KBO, mający długą historię, stał się ostatnio obiektem dużego zainteresowania wśród mieszkańców oraz organizacji, choćby ogólnopolskich. Sad, znajdujący się w obliżu Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego oraz Domu Pomocy Społecznej, przez lata zapomniany i dziko zarastający, zachwyca swoim pięknem odwiedzających. Zauroczył również jedną z najbardziej znanych organizacji ekologicznych w kraju.
– Kiedy pierwszy raz przyszedłem do tego sadu, byłem oczarowany – mówi Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja.
„Klub Gaja”, organizacja działająca już od ponad 36 lat, przyjechała do Konina, gdzie w ramach akcji posadzono w sadzie 50 drzew oraz 10 krzewów. Wśród nowych nasadzeń znalazły się m.in. jabłonie, grusze, pigwy, pigwowce, nieszpułki, leszczyna turecka i derenie. Uczestnicy wydarzenia zbudowali również budki dla ptaków oraz hotele dla owadów.
– Kiedy przyszedłem pierwszy raz do tego sadu to byłem oczarowany. Tu są pokrzywy, które są niezbędne przyrodzie. Są stare drzewa, ptaki, motyle, zapylacze. To miejsce ma swoją moc, kulturowe sacrum. Sadów miejskich w kraju jest dużo, ale różnica polega na tym, iż wy w Koninie go zauważacie, czujecie jak ważne jest to miejsce – dodaje lider Klubu Gaja.
Sad ten jest ważnym miejscem także dla nas, Młodych Ambasadorów Klimatu, ponieważ już w czerwcu tego roku, podczas zorganizowanego przez nas Festiwalu ,,Klimatyczna Rewolucja”, przeprowadziliśmy w nim konsultacje.
– Okazało się, iż nie tylko nam ten sad jest bliski. Marzy nam się, żeby do sadu wróciło życie i ludzie, żeby pełnił on funkcję sadu społecznego i pozwalał się cieszyć sobą w przyrodzie – mówi Maria Olbert, liderka Młodych Ambasadorów Klimatu.
Podczas konsultacji w sadzie, które zorganizowano wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta i Miastem Konin, dowiedzieliśmy się od mieszkańców, iż nie chcą drastycznie zmieniać sadu, a jedynie sprawić, by pełnił on funkcje w życiu kulturalnym i społecznym. Wszystkie myśli i pomysły, które wybrzmiały podczas konsultacji, zostały zebrane w jeden raport, w którym szczegółowo opisaliśmy przyszłą wizję sadu, cele do zrealizowania, a także konkretne pomysły na jego zagospodarowanie społeczne.
W dniu 24 września przekazano raport prezydentowi Konina, Piotrowi Korytkowskiemu, który wyraził swoje poparcie dla pomysłu organizowania w sadzie wydarzeń społecznych i kulturalnych. Prezydent przyznał, iż jest oczarowany tym miejscem, cieszy go, iż coraz więcej osób dostrzega jego naturalne piękno i pragnie zachować jego spokojny, idylliczny charakter.
Dżungla 510, bo tak nazywa się nasz nowy projekt Młodych Ambasadorów Klimatu i Młodzieżowej Rady Miasta, zakłada włączenie przestrzeni sadu miejskiego do miejsc, w których organizowane będą wydarzenia społeczne, takie jak warsztaty ekologiczne, wystawy sztuki, i wiele innych form spotkań i działań. Celem jest zwiększenie aktywności społecznej i kulturowej społeczności miasta oraz budowanie silniejszego kontaktu z naturą i promowanie ochrony przyrody.
Źródło zdjęć i informacji: Młodzi Ambasadorzy Klimatu