Pod koniec marca 2025 r. na prowadzonym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Portalu Jakości Wód Powierzchniowych uruchomiono nowe warstwy serwisu mapowego. Jest to serwis typu GIS z włączanymi i wyłączanymi warstwami tematycznymi. w tej chwili domyślnie prezentowana jest mapa punktów pomiarowo-kontrolnych (ppk), które po kliknięciu pokazują okienko z wynikami pomiarów fizykochemicznych i chemicznych elementów jakości wód wykonanymi w 2025 r. Do momentu uruchomienia mapy do systemu informatycznego obsługującego państwowy monitoring środowiska w zakresie wód powierzchniowych (Ekoinfonet JWoda) wprowadzono głównie dane ze stycznia i to one są prezentowane. W okienku mieści się informacja o jednym pomiarze, więc w celu zobaczenia kolejnych należy kliknąć przedstawioną w nim ikonę listy.
Po kliknięciu pojawia się lista wszystkich pomiarów z danego roku. W każdym punkcie może być inna. Przykładowo, w jednym z najbliższych siedzibie redakcji Wodnych Spraw ppk Kłodnica – wpływ do zbiornika Dzierżno Duże w warstwie Wyniki pomiarów chemicznych i fizykochemicznych w 2024 roku zebrano 777 pozycji. Wyniki ustawione są w kolejności malejącej w stosunku do listy parametrów jakości wody wymienionych w rozporządzeniu monitoringowym, a w obrębie wskaźnika – od najnowszych do najstarszych. W podanym przykładzie pierwszy wynik to pomiar tetrachloroetylenu (PER) z 9 grudnia 2024 r., a ostatni to multimetryczny wskaźnik okrzemkowy (IO) zmierzony 18 marca 2024 r.
Nowe warstwy serwisu mapowego GIOŚ i dostęp do danych archiwalnych
Wyniki prezentowane w warstwach pomiarów chemicznych i fizykochemicznych są uzupełniane automatycznie po wprowadzeniu do systemu JWoda. Oznacza to, iż pojawiają się stosunkowo gwałtownie po wykonaniu pomiaru, ale nie przeszły procesu weryfikacji i nie ma gwarancji, iż zostaną uwzględnione w klasyfikacji stanu lub potencjału ekologicznego (elementy fizykochemiczne, biologiczne i hydromorfologiczne) oraz chemicznego (elementy chemiczne), a ostatecznie – w ocenie stanu wód. Taka klasyfikacja dla jednolitych części wód powierzchniowych (jcwp) została ostatnio wykonana za okres 2016-2021 i jej wyniki są przedstawione na kolejnych warstwach tematycznych. Osobno zobrazowano wyniki klasyfikacji i oceny jakości jcwp rzecznych, jeziornych, przybrzeżnych i przejściowych. Dane te były prezentowane w serwisie mapowym GIOŚ już wcześniej.
Oprócz tego serwis zawiera warstwy punktów pomiarowo-kontrolnych i warstwy z danymi Wód Polskich, takimi jak jednolite części wód powierzchniowych rzecznych, z wyróżnieniem zbiorników zaporowych, jeziornych, przybrzeżnych i przejściowych. Osobne warstwy dotyczą układu z cyklu planistycznego 2016-2021 i 2022-2027. Warstwa ppk zawiera nie tylko ich nazwy i kody, ale także informację o rodzajach monitoringu, które są w nich planowane.
Nieco nieintuicyjne jest zamykanie okienka z warstwami czy mapami podkładowymi. Nie służą do tego klasyczne krzyżyki w rogu okienka, ale należy kliknąć po raz kolejny przycisk Warstwy lub Podkład. W wyskakujących okienkach, oprócz podstawowych informacji o ppk lub jcwp i wynikach monitoringu, znajdują się linki do innych stron Portalu Jakości Wód Powierzchniowych. Prowadzą one do takich stron, jak Monitoring i ocena jednolitych części wód powierzchniowych rzecznych (i odpowiednich dla pozostałych kategorii wód), gdzie znajduje się opis systemu monitoringu od planowania sieci ppk po wyniki klasyfikacji jakości wód w jcwp.
Przede wszystkim zaś na stronach tych znajdują się linki do tabel z dawnymi i aktualnym programem państwowego monitoringu środowiska w zakresie wód powierzchniowych oraz wynikami klasyfikacji stanu jcwp w poszczególnych okresach. Tabele te zawierają nie tylko informacje o klasach jakości, które uzyskały jcwp, ale też wyniki, które te klasy wyznaczyły – średnioroczne wartości poszczególnych wskaźników fizykochemicznych lub chemicznych i wyniki indeksów biologicznych i hydromorfologicznych. Dzięki nim można śledzić zmiany klasyfikacji stanu wód na przestrzeni lat i porównywać wartości jej mierników. Dane te są podstawą tekstów, które ukazywały się na łamach Wodnych Spraw, np.: Jak zły jest zły stan wód? O diable tkwiącym w szczegółach oraz Czy nasze jeziora są czyste czy brudne? Stan jezior w Polsce na podstawie danych monitoringowych.
Najnowsza część serwisu mapowego jest powiązana z inną stroną portalu zatytułowaną Dane archiwalne i bieżące z monitoringu wód powierzchniowych. Strona ta zawiera linki do różnych zestawów danych. Pierwsze prowadzą do tabel zawierających najbardziej aktualne dane wprowadzone do systemu JWoda – wyniki konkretnych pomiarów elementów fizykochemicznych i chemicznych ze wszystkich ppk. Są one aktualizowane mniej więcej co miesiąc. Kolejne prowadzą do danych historycznych. Najbardziej kompletne i uporządkowane pochodzą z lat 2016-2023. Dane wcześniejsze są bardziej rozproszone i zebrane w bardzo różnych formatach. Mimo to są wykorzystywane przez naukowców badających dynamikę różnorodności biologicznej i jej związki z warunkami fizykochemicznymi wód na przestrzeni lat.