Nowe rozliczenia i nowe liczniki – zmiany w rachunkach za prąd już niedługo

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Nowe taryfy dynamiczne i inteligentne liczniki – jakie zmiany czekają nas w rachunkach za prąd?

Rewolucyjne zmiany stają się coraz bardziej realne, przygotowując grunt na nieuniknioną zmianę w sposobach używania i rozliczania prądu. W czerwcu planowane jest wstrzymanie zamrożenia cen, a już w sierpniu wkraczać będą nowe, dynamiczne taryfy, związane z fluktuacjami na rynku energii. W teorii, konsumenci będą mieli szansę śledzić zmiany cen prądu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji, co pozwoli na bardziej świadome zarządzanie zużyciem energii.

Rachunki za prąd – taryfy dynamiczne

Wprowadzenie taryf dynamicznych przewiduje zmiany cen co 15 minut, oparte na wielu czynnikach, takich jak obciążenie sieci czy dostępność energii odnawialnej. W efekcie, konsumenci mogą spodziewać się bardziej zróżnicowanych cen, które odzwierciedlają rzeczywiste warunki na rynku. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z tego systemu, ponieważ wymaga to posiadania inteligentnych liczników nowej generacji.

Wzrost ceny maksymalnej za prąd

Aktualnie obowiązująca cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto za 1 MWh, ale od lipca ma wzrosnąć o 88 zł. Eksperci zwracają uwagę na fakt, iż wzrost taryf sprzedażowych może mieć wpływ na wzrost średniego rachunku choćby o 10%.

Jednakże ostateczne skutki wprowadzenia nowych taryf będą zależały od wielu czynników, w tym decyzji Urzędu Regulacji Energetyki dotyczących taryf dystrybucyjnych. Konsumenci muszą się więc przygotować na możliwe zmiany w swoich opłatach za prąd, które będą wynikać zarówno z ewolucji rynku, jak i decyzji rządowych.

Czytaj dalej poniżej

Nowe rozliczenia, nowe liczniki

Jak pisaliśmy, wprowadzenie taryf dynamicznych może nie dotyczyć wszystkich użytkowników, gdyż korzystanie z nich wymaga posiadania nowoczesnych liczników prądu. w tej chwili prowadzona jest intensywna akcja wymiany liczników, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, do końca 2025 roku jedynie około 25% wszystkich liczników będzie mogło obsługiwać nowe taryfy. Całkowita wymiana urządzeń ma być zrealizowana do 2030 roku.

Według analityków, taryfy dynamiczne mogą być szczególnie przydatne dla ograniczonej grupy użytkowników, ponieważ większość gospodarstw domowych zużywa najwięcej prądu w godzinach wieczornych, gdy ceny są najwyższe.

Idź do oryginalnego materiału