Nowe przepisy uderzą we właścicieli fotowoltaiki. Panele starsze niż 10 lat? Szykuj portfel

4 godzin temu
Panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. To oszczędność, ekologia oraz niezależność energetyczna. Już niedługo na właścicieli może zostać nałożona dodatkowa opłata. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza kategorię tzw. sprzętu dawnego. Chodzi o panele fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2016 roku. Resort klimatu chce nałożyć na właścicieli fotowoltaiki obowiązek finansowania recyklingu modułów PV sprzed tego terminu. Zmiany mają dotyczyć firm, instytucji, rolników, ale nie prosumentów indywidualnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?


Zmiany w fotowoltaice 2025. Właściciele będą musieli płacić
Nowe przepisy to reakcja na przypływ do Polski zużytych, przestarzałych modułów PV, które trudno efektywnie przetworzyć. Pochodzą one z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dostosować prawo do unijnej dyrektywy 2024/884 oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2022 roku, który zakwestionował obciążanie kosztami utylizacji osoby wprowadzające sprzęt do obrotu.


Jest to równoznaczne z tym, iż to nie producenci czy importerzy byliby zobowiązani do pokrycia kosztów recyklingu, tylko właściciele fotowoltaiki. Ważna wiadomość jest taka, iż zmiany nie obejmą paneli zainstalowanych w domach jednorodzinnych. Użytkownicy prywatni zostaną zwolnieni z opłat utylizacji.


Opłata za panele fotowoltaiczneFot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Opłata za panele fotowoltaiczne. Ile będzie wynosić?
Nowelizacja zakłada obowiązek finansowania utylizacji paneli fotowoltaicznych, które zostały wprowadzone do obrotu między 13 sierpnia 2005 a 31 grudnia 2015 roku. Planowany termin przyjęcia zmian to drugi lub trzeci kwartał 2025 roku. Najprawdopodobniej będzie to 9 października. Nowe przepisy zapewnią skuteczniejsze śledzenie pochodzenia modułów PV. Wizja dodatkowych opłat może więc skłonić część osób do wymiany przestarzałej fotowoltaiki na nowszą, bardziej efektywną oraz łatwiejszą w recyklingu. Wysokość opłaty nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona, ale jak informuje portal globenergia.pl, ma ona wynosić od 150 do 200 zł za instalację. Do tego trzeba będzie doliczyć realny koszt fizycznej utylizacji paneli, liczony według ich masy.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału