Komisja Europejska zapowiedziała nowe kierunki wsparcia w ramach polityki spójności. Wyraźny akcent przypisano roli dużych przedsiębiorstw. To może otworzyć nowe możliwości finansowania m.in. inwestycji przemysłowych i infrastrukturalnych, zwłaszcza tych związanych z obronnością, mobilnością wojskową, zieloną transformacją i zastosowaniami podwójnymi.
Jakie działania będą dotowane?
Nowe typy działań, kwalifikujących się do wsparcia, obejmują:
- rozbudowę zdolności przemysłowych dla celów obronnych i cywilno-wojskowych;
- rozwój odpornej infrastruktury wspierającej mobilność wojskową;
- inwestycje w infrastrukturę przesyłową i ładowania.
Oznacza to, iż dotacje dla dużych przedsiębiorstw będą dostępne m.in. na inwestycje produkcyjne, pod warunkiem iż projekty wpisują się w cele Platformy Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), wzmacniają potencjał obronny UE lub wspierają dekarbonizację i gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ).
Kiedy dotacje dla dużych przedsiębiorstw wejdą w życie?
Realnego wdrożenia zmian w programach operacyjnych można spodziewać się najwcześniej w 2026 r. Jednak już teraz warto analizować potencjalne projekty i przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej, aby jak najlepiej skorzystać z nadchodzących funduszy unijnych dla dużych przedsiębiorstw.
Poza tym przygotowanie do europejskich zmian może przynieść korzyści również na krajowym poziomie, ponieważ kierunek UE jest podobny do założeń Polskiego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO), powstającego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Przedsiębiorcy, których projekty wpisują się w wyżej wspomniany zakres działań, powinni więc przeanalizować możliwości uzyskania wsparcia. jeżeli potrzebują Państwo pomocy w tym zakresie, to zachęcamy do kontaktu!