Nowe prawo wodne na Cyprze. Kary, kontrole i… brak prywatnych wizyt?

1 tydzień temu

Na Cyprze realizowane są intensywne prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zasobów wodnych. Komisja Rolnictwa parlamentu omawia zmiany, które mają wzmocnić egzekwowanie przepisów, ujednolicić nadzór i podnieść wysokość kar. To odpowiedź na brak skuteczności dotychczasowego prawa.

Minister zyska nowe uprawnienia

Zgodnie z nowym projektem, Minister Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska zyska bezpośredni nadzór nad stosowaniem przepisów – w tym prawo do wydawania dekretów i powoływania inspektorów, którzy będą mogli wystawiać pozasądowe mandaty za łamanie zasad dotyczących zużycia wody.

Choć za wykonanie prawa przez cały czas odpowiadać będą władze lokalne i samorządy prowincjonalne, ma powstać centralny system koordynacji i nadzoru.

Powtarzasz wykroczenie? Zapłacisz więcej

Nowelizacja wprowadza precyzyjne ramy czasowe: jeśli ta sama osoba lub posesja powtórzy wykroczenie w ciągu 18 miesięcy, kara będzie wyższa. Przy trzecim wykroczeniu – sprawa trafi bezpośrednio do sądu.

To reakcja na wcześniejsze zastrzeżenia posłów, iż brak takich ram prowadził do niekonsekwentnego traktowania sprawców.

Bez wchodzenia do domów

Pojawiły się również obawy o prywatność. Przedstawiciele Departamentu Rozwoju Zasobów Wodnych zapewnili, iż kontrolerzy – choćby ci prywatni – nie będą mieli prawa wejścia do domów.

Kary będą nakładane dopiero po potwierdzeniu naruszenia na miejscu, zgodnie z ustalonymi procedurami. Rozpatrywane mają być zarówno anonimowe, jak i podpisane zgłoszenia.

Firmy myjące auta i elewacje – z wyjątkiem

Sporo kontrowersji wzbudził też zapis dotyczący zakazu używania węży ogrodowych. W nowym brzmieniu ustawy wyłączono z zakazu przedsiębiorstwa, które używają wody w celach zawodowych, np. firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji czy pojazdów – o ile korzystają z urządzeń wysokociśnieniowych lub systemów oszczędzających wodę.

A jak jest teraz? Słabo

Dane przedstawione podczas obrad pokazały, iż dotychczasowe prawo… praktycznie nie działało. Przez ostatnie pięć lat wystawiono tylko 40 mandatów i 80 zawiadomień – głównie w rejonie Larnaki. Powód? Brak ludzi, skomplikowane procedury i… groźby wobec inspektorów.

Nowe przepisy mają to zmienić – chronić kontrolerów, uprościć procedury i wzmocnić system kar.

Także dla Polaków

Choć temat może wydawać się lokalny, dotyczy również Polaków zamieszkałych na Cyprze, szczególnie właścicieli domów z ogrodami czy osób prowadzących firmy sprzątające. Warto śledzić zmiany, by uniknąć nieświadomego złamania prawa – a kary mają być dotkliwe.

FAQ

Czy kontroler może wejść do domu bez zgody?
Nie – prawo nie daje takich uprawnień, choćby osobom upoważnionym przez państwo.

Jakie firmy są zwolnione z zakazu używania wody z węża?
Tylko te, które wykorzystują wodę w działalności zawodowej i używają sprzętu oszczędzającego wodę (np. myjki ciśnieniowe).

Co grozi za powtarzające się wykroczenia?
Podwójna kara przy drugim przypadku i postępowanie sądowe przy trzecim – jeżeli zdarzą się w ciągu 18 miesięcy.

Idź do oryginalnego materiału