Nowe informacje z komisji wyborczych. Tu Trzaskowski "dostał" głosy Nawrockiego

5 dni temu
Sąd Najwyższy uznał kolejny protest wyborczy. Zgłoszone nieprawidłowości dotyczyły m.in. komisji w gminie Bychawie (woj. lubelskie), gdzie głosy kandydatów przypisano odwrotnie. W wyniku tego błędu 97 głosów oddanych na Karola Nawrockiego przypisano Rafałowi Trzaskowskiemu.
Ponowne przeliczenie głosów
W związku z protestem wyborczym Sąd Najwyższy zdecydował o przeprowadzeniu oględzin kart do głosowania z obwodowych komisji wyborczych: nr 4 w gm. Bychawa; nr 4 w gm. Orzysz; nr 9 w mieście Gdańsku, oraz nr 36 i nr 109 w mieście Poznaniu. "Komisje te, obok innych, wymieniła osoba wnosząca protest wyborczy, zarzucając nieprawidłowe ustalenie liczby oddanych głosów na poszczególnych kandydatów na Prezydenta RP w drugiej turze głosowania. Skarżąca odwołała się do analizy protokołów komisji wyborczych zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej" - czytamy s komunikacie SN. Postanowienie w tej sprawie poparł prokurator generalny.


REKLAMA


"97 głosów oddanych na Karola Nawrockiego przypisano Rafałowi Trzaskowskiemu"
Jak informuje Sąd Najwyższy, w komisji w gminie Bychawa prawidłowo policzone głosy ważne oddane na Rafała Trzaskowskiego (163) i Karola Nawrockiego (260) zostały kandydatom odwrotnie przypisane. "W wyniku tej omyłki, 97 głosów oddanych na Karola Nawrockiego przypisano Rafałowi Trzaskowskiemu" - przekazał SN. W komisji w Gdańsku zaś w pakiecie z głosami na Nawrockiego zamiast 957 głosów ważnych, było 958 kart, wśród których 2 stanowiły głosy nieważne. "Natomiast w pakiecie z głosami na Rafała Trzaskowskiego, zamiast 2295 głosów ważnych, było ich 2294 oraz 1 głos nieważny. W efekcie, w komisji w Gdańsku każdemu z kandydatów przypisano o 1 głos za dużo" - czytamy. W komisji nr 36 Poznaniu zaś w protokole z głosowania Trzaskowski miał o 8 głosów więcej niż w rzeczywistości na niego oddano. Z kolei głosy na Nawrockiego były wpisane prawidłowo. W tym samym mieście, w komisji nr 109, oględziny wykazały, iż jeden głos oddany na Trzaskowskiego omyłkowo przypisano Nawrockiemu. "Ustalony w ramach oględzin wynik głosowania na obu kandydatów w tym obwodzie wynosił 3127 głosów oddanych na Rafała Trzaskowskiego oraz 836 głosów oddanych na Karola Nawrockiego" - czytamy. W Orzyszu nie stwierdzono rozbieżności. "Postanowieniem z 28 czerwca 2025 r., Sąd Najwyższy wydał opinię o zasadności protestu w zakresie stwierdzonych omyłek, uznając jednocześnie, iż nie miały one wpływu na wynik wyborów, zaś w pozostałym zakresie pozostawił protest bez dalszego biegu" - poinformował SN.


Zobacz wideo Atak USA i Izraela wzmocnił chęć Iranu do zbudowania bomby atomowej


Oddalone protesty Giertycha i Wawrykiewicza
Sąd Najwyższy poinformował także w osobnym komunikacie, iż pozostawił bez dalszego biegu protesty wyborcze posła Romana Giertycha i europosła Michała Wawrykiewicza. Postanowienie w tej sprawie dotyczyło największej liczby protestów - w sumie ponad 53 tysięcy. Zarówno poseł Giertych jak i europoseł Wawrykiewicz opublikowali w Internecie wzory protestów wyborczych i zachęcali swoich sympatyków, aby wysyłali je do Sadu Najwyższego. W sumie Sąd zarejestrował prawie 50 tysięcy skarg według wzorów Romana Giertycha i prawie cztery tysiące według wzoru Michała Wawrykiewicza.


Przeczytaj też "Wybory prezydenckie zostały sfałszowane? Polacy zabrali głos [SONDAŻ]"


Źródła:Sąd Najwyższy, IAR
Idź do oryginalnego materiału