Nowa wystawa w Poznaniu. Tego o Mikołaju Koperniku nie wiedzieliście [ZDJĘCIA]

1 rok temu

Wystawa pt. „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” to najnowsza wystawa, którą oglądać można na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dowiedzieć się z niej można m.in.: jak wyglądał dom, w którym urodził się Kopernik, a także jak wyglądał znany astronom na rowerze.

Wystawa dostępna jest od piątku, 29 grudnia do czwartku, 18 stycznia 2024 roku. Na ekspozycji wyjaśnione jest życie polskiego astronoma, od jego dzieciństwa, młodości po późniejsze życie, a także kontakt z rodziną. Zwiedzający odkryją, skąd pochodzi nazwisko Kopernik, a także jak wyglądała jego droga do sławy. Jakie pomniki, monumenty i pamiątki oddają hołd twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego? Wystawa to nie tylko podróż przez czas, ale również przestrzeń do zastanowienia się nad znaczeniem i wpływem jego dokonań na historię nauki.

Twórcy wystawy przyglądają się także różnorodnym wizerunkom Kopernika w kulturze i sztuce. Zaprezentowane zostaną nie tylko obrazy, ale również wyjątkowe eksponaty, takie jak wydruki ksiąg, dokumenty, listy z XV i XVI wieku, sztychy, ryciny, fotografie, plakaty, znaczki pocztowe, a także afisze i ulotki z XX wieku.

Wystawa jest rezultatem współpracy polskich Archiwów Państwowych, takich jak Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Toruniu, Olsztynie, Gdańsku, Malborku, Zamościu, Płocku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach. Dzięki tej inicjatywie, zainicjowanej przez Archiwum Państwowe w Toruniu, wystawa gościła już w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Malborku.

Uroczyste otwarcie ogólnopolskiej wystawy plenerowej „Kiedy Ziemia przestała być Centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” odbędzie się 4 stycznia 2024 r. o godz. 13.30 w Westybulu Auli UAM, Collegium Minus przy ul. H. Wieniawskiego 1.

fot. Łukasz Gdak
Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału