Przekop przez Mierzeję Wiślaną był skomplikowaną inwestycją, która miała na celu utworzenie drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z portem w Elblągu oraz wybudowanie nowej trasy z mostami umożliwiającymi przejazd nad kanałem. Jej "efektem ubocznym" stała się sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym, która została usypana z tak zwanego urobku górniczego wydobytego w trakcie pogłębiania kanału. Prace nad nową polską wyspą cały czas trwają.
REKLAMA
Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]
Mierzeja Wiślana: W Polsce powstaje nowa wyspa. Będzie miała blisko 200 hektarów
Docelowo sztuczna wyspa ma mieć aż około 180 hektarów, a powstaje na Zalewie Wiślanym, około 2,5 kilometrów od brzegu, w pobliżu miejscowości Przebrno. Jej budowa jest efektem decyzji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które w 2021 roku przeprowadziło również głosowanie w sprawie nazwy dla tego wyjątkowego miejsca. Wówczas zdecydowano, iż będzie nazywane Wyspą Estyjską. Wszystko dlatego, iż w średniowieczu Zalew Wiślany nosił nazwę Estmere. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Morski w Gdyni, sztuczna wyspa będzie miała kształt elipsy o wymiarach 1906 metrów na 1166 metrów. Gdy prace budowalne dobiegną końca, ma się stać zaś jedną z największych tego typu wysp w Polsce. Warto dodać, iż dwie podobne inwestycje są realizowane również na Zalewie Szczecińskim. Tam zaś powstają wyspy: Brysna i Śmięcka.
Wyspa Estyjska na Bałtyku. "Już teraz jest to siedlisko wielu gatunków ptaków"
Powierzchnia wyspy ma zwiększać się niemalże każdego dnia, a jej obecny wygląd możemy podziwiać dzięki profilowi na Instagramie o nazwie @b_a_l_t_y_k. Jak informuje Portal Samorządowy, to właśnie tam ma znajdować się najświeższe zdjęcie tego tworu, które już teraz robi ogromne wrażenie. Tym bardziej w momencie, gdy możemy obserwować wyspę z góry. Ważne jest również to, iż w przyszłości Wyspa Estyjska ma stać się domem dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt, które znajdą na niej ciszę oraz spokój. W ten sposób będą mogły oddalić się od człowieka, ponieważ sztuczna wyspa stanie się strefą ochrony środowiska naturalnego.
Zobacz też: To najdłuższa kładka w Polsce. "Most donikąd" ma aż kilometr i specjalne zadanie
Jej powierzchnia powiększa się każdego dnia, a docelowo ma wynosić aż 200 ha. Już teraz jest to siedlisko wielu gatunków ptaków. Powstanie wyspy jest ściśle związane z pogłębianiem kanału żeglugowego na Zalewie Wiślanym. Głównym budulcem jest piasek z dna toru wodnego
- napisał autor zdjęcia.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.