Nowa szansa na rynku pracy – rząd otwiera drogę do zatrudnienia dla tysięcy osób
Norwegia potrzebuje więcej osób aktywnych zawodowo i mniej osób pobierających świadczenia. Rząd chce wzmocnić wsparcie dla tych, którzy wymagają przygotowania do wejścia na rynek pracy poprzez programy treningu zawodowego.
Przeczytaj również: Podróżujesz autem po Europie? Zielona Karta
Nowa szansa na rynku pracy
– Potrzebujemy więcej ludzi w pracy. Niektórzy nie są w stanie pracować wcale, ale wielu może podjąć choćby częściowe zatrudnienie, jeżeli otrzyma odpowiednie wsparcie. Chcemy ułatwić im zdobycie niezbędnych kompetencji, aby mogli znaleźć zwykłą pracę – mówi minister pracy i integracji społecznej Tonje Brenna.
Nowa szansa na rynku pracy – rząd otwiera drogę do zatrudnienia dla tysięcy osób
Program AFT (arbeidsforberedende trening), czyli trening przygotowujący do pracy, skierowany jest do osób o niepewnej sytuacji zawodowej. Jego celem jest zwiększenie ich szans na zatrudnienie w zwykłych warunkach. Program rozpoczyna się od fazy wstępnej obejmującej diagnozę i próbne zadania w chronionym i dostosowanym środowisku pracy. Następnie uczestnicy przechodzą do etapu praktyk i treningu w regularnym środowisku zawodowym.
Wielu beneficjentów AFT walczy z problemami zdrowotnymi lub społecznymi oraz brakiem wykształcenia. Rząd planuje wprowadzenie zmian, które umożliwią uczestnikom zdobycie formalnych kwalifikacji podczas trwania programu. Dodatkowo, po przejściu do płatnego zatrudnienia, będą mogli przez cały czas korzystać z opieki doradczej.
Program ma również zostać bardziej elastyczny – będzie można w nim uczestniczyć w niepełnym wymiarze godzin oraz łączyć go z innymi formami wsparcia.
– Doświadczenia pokazują, iż wiele osób potrzebuje takiego łatwo dostępnego programu. Zmiany, które właśnie kierujemy do konsultacji, są częścią szerszej strategii, by zapewnić lepiej dopasowane wsparcie osobom złożonymi potrzebami – mówi Brenna.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: regjeringen, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: Nowe przepisy w transporcie: Od 2026 bez karty BHP ani rusz