Niższe podatki za garaże w budynkach mieszkalnych. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

1 dzień temu
Zdjęcie: mniejszy podatek za garaz


Od 2025 r. garaże wielostanowiskowe i jednostanowiskowe w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane w całej Polsce zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego niższą stawką podatku od nieruchomości tj. stawką dla budynków mieszkalnych. Podatnicy we Wrocławiu nie muszą zgłaszać do Urzędu korekt informacji IN-1, aby skorzystać z wprowadzonych zmian.

Zmiany stawki podatku Urząd dokona we własnym zakresie, a decyzje ustalające wymiar podatku od nieruchomości od osób fizycznych za 2025 r. zostaną wydane na podstawie danych zawartych w ewidencji podatkowej z uwzględnieniem nowych przepisów – tłumaczy dyrektorka Wydziału Podatków i Opłat UM Wrocławia Anna Walenciejczyk.

Pod koniec 2023 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z Konstytucją RP przepisy, będące dotąd podstawą różnicowania stawki podatku od nieruchomości dla garażu wielostanowiskowego i garażu jednostanowiskowego usytuowanego w budynku mieszkalnym, w zależności od tego czy jest on wyodrębniony prawnie, jako przedmiot odrębnej własności, czy stanowi część wspólną budynku mieszkalnego. TK wskazał, iż obowiązujące dotychczas przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r.

W celu dostosowania prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego od 01.01.2025 r. wprowadzono zmianę w przepisach podatkowych, która brzmi: Za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku”.

Oznacza to, że od tego roku w całej Polsce – w tym we Wrocławiu garaże wielostanowiskowe i jednostanowiskowe znajdujące się w budynkach mieszkalnych będą podlegały opodatkowaniu według stawki dla budynków mieszkalnych lub ich części (zamiast stawki dla budynków pozostałych lub ich części, obowiązującej do końca 2024 r.).

Co ważne, zmiana sposobu opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych nie ma zastosowania do wymiaru podatku za okres przed 2025 rokiem. Podatek za garaże do końca 2024 r. naliczany będzie na dotychczasowych zasadach.

Do 2024 r. obowiązywała uchwała siedmiu sędziów NSA, zgodnie z którą, wobec wyodrębnionych prawnie garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych należało stosować stawkę dla budynków pozostałych lub ich części – tłumaczy Anna Walenciejczyk.

Dokładnie chodzi o uchwałę z dnia 27.02.2012, która rozstrzygnęła, iż odrębny garaż (z własną księgą wieczystą) musiał być objęty wyższą stawką podatku, niż tą, jaka obowiązuje w budynkach mieszkalnych. Teraz zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego oraz zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stawka za m2 takiego miejsca postojowego spada kilkukrotnie, równając się ze stawką, jaką zapłacimy za mieszkanie.

Foto: Pixabay

Idź do oryginalnego materiału