Nietypowa akcja w centrum Warszawy. Wzywają do jednej rzeczy

1 rok temu

Warszawski oddział organizacji Extinction Rebellion zwrócił uwagę na wyzwania związane z efektywnością energetyczną. – To pierwszy krok do odejścia od paliw kopalnych — mówi nam jedna z aktywistek. – Dzięki oszczędności energii więcej pieniędzy zostanie także w krajowym budżecie — dodaje.

„Efektywność energetyczna teraz”, „Można panikować”, „Ziemia płonie” – to niektóre z haseł, które zawisły w ramach akcji street art-u w Warszawie. Stoi za nią lokalny oddział Extinction Rebellion (XR) — ruchu społecznego, który od władz domaga się działania w związku z kryzysem klimatyczno-środowiskowym. Jako główny problem wskazano spalanie paliw kopalnych w energetyce. – 39 proc. energii można zaoszczędzić samą efektywnością energetyczną — wskazują organizatorzy happeningu.

– Efektywność energetyczna jest tak ważna, bo jest pierwszym krokiem do odejścia od paliw kopalnych — mówi w rozmowie ze SmogLabem Kamila Siwek z warszawskiego XR. – Raporty IPCC mówią jasno: bez niej nie uda się przeprowadzić sprawiedliwej transformacji. Jest też metodą, która, w odróżnieniu od innych, przynosi korzyści od ręki. Może natychmiast zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych — zauważa Siwek.

„Efektywność energetyczna jest pierwszym krokiem do odejścia od paliw kopalnych” — Kamila Siwek, XR Warszawa

Happening w Warszawie, 7.08.2023. Fot. XR Warszawa

Efektywność energetyczna. „Mniejsze zużycie energii to więcej pieniędzy w portfelu”

— Są dwa główne powody, dla których ta zbitka słów: efektywność energetyczna, jest istotna — mówi nam Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Przedstawiciel PAS wskazuje, iż najtańsza jest ta energia, za którą nie musimy płacić.

– Efektywność energetyczna, czyli ocieplanie domów czy zużywanie mniejszej ilości energii na różne zadania, oznacza, iż portfele nie są tak obciążone kosztem prądu. To pierwsza korzyść. Drugą jest brak spalania węgla, czy gazu. Dzięki temu nie emitujemy nadmiernych emisji dwutlenku węgla ani zanieczyszczeń powietrza — zaznacza rzecznik PAS.

Dodaje, iż sprawa dotyczy także dużych procesów przemysłowych, które z natury pochłaniają więcej energii. – Takie procesy, które byłyby bardziej oszczędne, poprawiłyby bilans energetyczny kraju, jak również samych firm. Dzięki temu można obniżyć koszty, co może wpłynąć na końcową cenę określonego produktu — wylicza Siergiej.

Happening w Warszawie, 7.08.2023. Fot. XR Warszawa

Extinction Rebellion: To może zrobić państwo

Zdaniem wspomnianej Kamili Siwek władza powinna przede wszystkim inwestować w rozwiązania, które pozwolą oszczędzić energię. Aktywistka zwraca uwagę, iż przyniesie to wymierne korzyści finansowe dla krajowego budżetu. Co można zrobić tu i teraz? – Wymiana źródeł światła na energooszczędne, np. LED-owe, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej — mówi nam przedstawicielka organizacji. – Zaoszczędzone pieniądze powinny być dalej inwestowane w efektywne energetycznie rozwiązania. Jakie? Na przykład rozwój transportu zbiorowego, przemyślane planowanie nowych osiedli i dzielnic. Fundusz rewolwingowy byłby dobrym rozwiązaniem — mówi Kamila Siwek.

To kolejna akcja XR Warszawa dotycząca problemu marnowania energii. W grudniu aktywiści zgasili choinkę na Placu Zamkowym, żeby zaprotestować przeciwko niepotrzebnej iluminacji w mieście. Później zawiesili banery z hasłami o efektywności energetycznej na warszawskiej Patelni, przy Placu na Rozdrożu oraz w innych miejscach.

W lipcu zakłócili obrady miejskich radnych, żądając bardziej zdecydowanych działań w realizowaniu postanowień Warszawskiego Panelu Klimatycznego, zwłaszcza ocieplania budynków.

Na wymianę starego kopciucha oraz ocieplenie domu można uzyskać państwową dotację. Więcej szczegółów o programie Czyste Powietrze znaleźć można TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału