Wiceministra zapowiada kolejne decyzje personalne ws. Szpitala Południowego
Wiceszefowa MZ zaznaczyła, iż resort zlecił pilne czynności kontrolne w związku z doniesieniami dotyczącymi nieprawidłowości w Szpitalu Południowym - do prokuratury od 2023 roku wpłynęło 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w placówce. Jak wyjaśniła wiceministra, kontrole obejmą sposób udzielania świadczeń przez personel medyczny oraz schematy postępowania diagnostyczno-leczniczego. Resort uruchomił także kontrolę procedur odbywania rezydentur oraz organizacji pracy.
Sprawa ma związek m.in. z doniesieniami o rażących nieprawidłowościach oraz wysokości zarobków jednego z lekarzy.
Wiceministra zdrowia krytycznie odniosła się do faktu, iż informacje o tragicznych zdarzeniach trafiają najpierw do przestrzeni publicznej. - o ile ktoś posiada informacje o nieprawidłowościach, powinien zgłaszać je wcześniej, a nie czekać na ujawnienie ich w mediach społecznościowych - powiedziała. Jak dodała, decyzje personalne w sprawie Szpitala Południowego zapadną w przyszłym tygodniu.
We wtorek wieczorem w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski stwierdził m.in., iż na SOR tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie, a w wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
Wywiad z lekarzem Emilem Jędrzejewskim to pokłosie doniesień portalu Zero.pl, według których lekarz Dawid Kacprzyk - były już koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, a także były radny KO warszawskiej dzielnicy Ursus - miał w trakcie specjalizacji z anestezjologii zarobić w ubiegłym roku 1,6 mln zł, a na prowadzonym przez niego oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki.
W poniedziałek wszczęte zostały dwa śledztwa w sprawie Szpitala Południowego. Kontrolę prowadzą NFZ i warszawski ratusz. Audytem objęto także SOR-y we wszystkich miejskich szpitalach.

1 godzina temu


![Prezydent Robert Szewczyk z wotum zaufania i absolutorium [WIDEO]](https://static.olsztyn.com.pl/static/articles_photos/47/47336/025691b987f633ada51b9911a45033ed.jpg)





![[FOTO] Podwójna euforia w BCO - Szpitalu Miejskim. Placówka świętowała narodziny 500. dziecka](https://galeria.bielsko.info/ib/6af0a80315c4af85b85fa961c813e570/z7/2026/2026-06-23/slides/wyjatkowy_dzien_w_bco_szpitalu_miejskim_placowka_swietuje_narodziny_500_dziecka_b35d.jpeg)



