Nieoficjalnie: sekretarz generalny NATO z wizytą w Polsce. Ma spotkać się z Donaldem Tuskiem

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Johanna Geron


Sekretarz generalny NATO przylatuje do Polski. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej, Jens Stoltenberg będzie w Warszawie z krótką wizytą, spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem.
Oficjalny komunikat dotyczący wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Polsce nie został jeszcze wydany. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, z informacji od źródeł zbliżonych do Kwatery Głównej NATO wynika, iż sekretarz generalny będzie we wtorek po południu m.in. w brygadzie pancernej w warszawskiej dzielnicy Wesoła.


REKLAMA


Zobacz wideo
Zobacz także: Duda spotkał się z Trumpem. Spotkaniu towarzyszyły uściski i serdeczności


Rada NATO-Ukraina. "Wsparcie dla Ukrainy to inwestycja w nasze bezpieczeństwo"
W piątek odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował potem, iż ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał NATO-wskim ministrom obrony szczegóły dotyczące sytuacji na froncie i "pilną potrzebę" ws. kolejnych elementów obrony powietrznej dla Ukrainy. Ministrowie NATO zgodzili się na dalsze wsparcie dla Ukrainy, w tym właśnie obronę powietrzną. NATO przeanalizowało swoje zasoby i okazało się, iż ma systemy, które może przekazać Ukrainie.
Szef NATO dodał, iż uzbrojenie przekazywane Ukrainie, jest wykorzystywane do niszczenia rosyjskich zdolności obronnych. - Dlatego wsparcie dla Ukrainy to nie działalność charytatywna, tylko inwestycja w nasze bezpieczeństwo - tłumaczył Jens Stoltenberg. Kraje NATO, które nie dysponują systemami obrony powietrznej, zobowiązały się przekazać Ukrainie pieniądze.


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z nagłą wizytą w Polsce. Ma się spotkać z Tuskiem. W tle pakiet dla Ukrainy
Wizyta Jensa Stoltenberga odbywa się również tuż po tym, jak w sobotę Izba Reprezentantów zagłosowała za pakietem finansowym dla Ukrainy. Teraz decyzję musi podjąć amerykański senat. Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki apelują o szybką decyzję.
Sekretarz generalny NATO podkreślał w weekend, iż amerykański pakiet uzupełni dziesiątki miliardów pomocy udzielanej Ukrainie przez europejskich sojuszników. "Ukraina wykorzystuje broń dostarczaną przez sojuszników NATO, by zniszczyć rosyjskie zdolności bojowe. Dzięki temu wszyscy w Europie i Ameryce Północnej jesteśmy bezpieczniejsi" - wskazywał Jens Stoltenberg. Przypomniał też, iż w piątek na Radzie NATO-Ukraina ministrowie obrony państw Sojuszu zgodzili się zapewnić Ukrainie dalsze wsparcie wojskowe i systemy obrony powietrznej.


- To jasny sygnał wysłany do Kremla - tak przewodniczący Rady Europejskiej skomentował przyjęcie przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy. "Ci, którzy wierzą w wolność i Kartę ONZ, będą przez cały czas wspierać Ukrainę i jej naród" - napisał na portalu X Charles Michel. Pakiet finansowy wysokości ponad 60 miliardów dolarów szef Rady nazwał kluczowym i od dawna oczekiwanym.
Ukraina zasługuje na wszelkie wsparcie w wojnie przeciwko Rosji - to z kolei komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen, zwracając się do Senatu o jak najszybsze przyjęcie pakietu, napisała na portalu X, iż stawką jest życie. Szefowa Komisji zaznaczyła też, iż sojusznicy transatlantyccy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji.
Idź do oryginalnego materiału