Niemiecki sektor wodorowy w kryzysie. E.ON i ArcelorMittal rezygnują z inwestycji

enerad.pl 2 dni temu

E.ON ogranicza działalność wodorową

E.ON poinformował o zmianie strategii i ograniczeniu zaangażowania w rozwój technologii wodorowych. Firma potwierdziła, iż „międzynarodowe importy wodoru, produkcja wodoru oraz działalność midstream zostaną zdegradowane do niższego priorytetu” w ramach integracji działalności związanej z gazami zielonymi do jednostki Energy Infrastructure Solutions (EIS).

Decyzja oznacza anulowanie projektu HydroHarbourEssen o mocy 20MW, który miał produkować 2300 ton odnawialnego wodoru rocznie do 2027 roku.

Koniec współpracy przy projekcie H2.Ruhr

E.ON potwierdził również wycofanie się z projektu H2.Ruhr, realizowanego we współpracy z Enel, Iberdrola, ABB i SAP. Projekt zakładał budowę rurociągu wodorowego w Zagłębiu Ruhry, łączącego Essen z Duisburgiem. Przedsięwzięcie ogłoszono w 2021 roku z celem dostarczania do 80000 ton odnawialnego wodoru i amoniaku rocznie.

Niemiecki sektor wodorowy w trudnej sytuacji

Zmiany w strategii E.ON wpisują się w szerszy kontekst wyzwań dla niemieckiego przemysłu wodorowego. Miesiąc wcześniej koncern stalowy ArcelorMittal ogłosił rezygnację z planów dekarbonizacji swoich zakładów w Bremen i Eisenhüttenstadt opartych na wodorze odnawialnym. Stało się tak mimo pozyskania 1,3 mld euro w formie dotacji.

Następnie przesunięto w czasie realizację innych projektów: 50MW instalacji EWE w Bremen oraz 10MW zakładu LEAG w Łużycach (Lausitz).

Wysokie koszty i brak regulacji blokują rozwój

Według EWE, „krajowe i europejskie przeregulowanie podważa opłacalność ekonomiczną odnawialnych źródeł energii”. Zaznaczono również, iż sektor energetyczny i przemysł „nie mogą samodzielnie ponosić ciężaru transformacji”. Wezwano decydentów do szybkiego działania i stworzenia stabilnych ram regulacyjnych oraz celowanych zachęt inwestycyjnych.

Przedstawiciel LEAG podkreślił: „Niepewność dotycząca dostępności i cen na przyszłym rynku wodoru jest wysoka”. Zwrócono również uwagę na brak wdrożenia federalnej ustawy o bezpieczeństwie elektrowni, której implementacja została zawieszona po upadku rządu Ampel w Niemczech w 2024 roku.

E.ON koncentruje się na rozwiązaniach B2B

Pomimo rezygnacji z dużych projektów, E.ON zapowiedział skupienie się na zintegrowanych, zorientowanych na klienta korporacyjnego rozwiązaniach wodorowych w ramach EIS. Firma podkreśliła, iż takie podejście pozwoli na stworzenie „bardziej atrakcyjnego portfolio rozwiązań” dla klientów biznesowych.

E.ON dodał także, iż jest „przekonany, iż zielony wodór odegra rolę w zdekarbonizowanej przyszłości energetycznej, zwłaszcza w trudnych do dekarbonizacji sektorach przemysłowych B2B”.

Zobacz również:
  • Czy Europa wierzy w transformację? Nowy raport Fundacji E.ON
  • E.ON uruchamia pierwszą biogazownię w Polsce. Zielona energia dla lokalnych społeczności
  • E.ON Next i Kraken: 5 milionów domów z AI i tańszą energią

Źródło: ICIS

Idź do oryginalnego materiału