Niemiecki projekt H2CAST wkracza w nową fazę: 90 ton wodoru trafia do kawern w Etzel

enerad.pl 4 godzin temu

Wodorowa rewolucja w Etzel: kawerny zapełniają się zielonym paliwem

W piątek 9 maja 2025 r. Gasunie i Storag Etzel ogłosiły rozpoczęcie zatłaczania około 90 ton wodoru do dwóch istniejących kawern solnych w miejscowości Etzel w Dolnej Saksonii. Tym samym projekt H2CAST (Hydrogen Cavern Storage Transition) wszedł w kolejną fazę realizacji – „H2CAST Prove”, której celem jest potwierdzenie operacyjnej skuteczności i jakości przechowywanego wodoru.

Wydarzenie zainaugurowali przedstawiciele obu firm oraz przedstawiciele władz: ambasador Niderlandów w Niemczech Hester Somsen, minister środowiska Dolnej Saksonii Christian Meyer i minister gospodarki Olaf Lies.

Podziemny magazyn przyszłości

Projekt H2CAST ma na celu przekształcenie dwóch kawern o pojemności geometrycznej 300 000 mł każda w magazyny zielonego wodoru o łącznej pojemności do 1 TWh. To część szerszej strategii Gasunie, która rozwija podobne magazyny również w północnej Holandii (HyStock). Wodór dostarczany do Etzel pochodzi z instalacji w Werlte, zlokalizowanej zaledwie 90 km od miejsca składowania, a za jego produkcję odpowiada Plug Power.

Kawerny w Etzel są idealnie położone – blisko przyszłej sieci wodorowej, portu Wilhelmshaven oraz istniejących połączeń gazowych z Europą. Według Borisa Richtera, dyrektora zarządzającego Storag Etzel, projekt ma posłużyć jako wzorzec do przyszłej konwersji kolejnych podziemnych zbiorników gazu i ropy na magazyny wodoru.

Kluczowe ogniwo transformacji energetycznej

Christian Meyer, minister środowiska Dolnej Saksonii, podkreślił, iż przechowywanie zielonego wodoru z nadwyżek energii wiatrowej może uczynić z regionu lidera gospodarki wodorowej w Europie. Z kolei Olaf Lies zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie kawern – zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego, jak i dla realizacji celów klimatycznych Niemiec.

Marc van der Linden z Gasunie przypomniał, iż bez infrastruktury do dużych, sezonowych magazynów wodoru nie powstanie efektywny rynek H2, który ma być najważniejszy dla dekarbonizacji przemysłu.

Zobacz również:
  • OMV uruchamia największy w Austrii elektrolizer zielonego wodoru
  • H2Med i hiszpański szkielet wodorowy: pełne wsparcie Komisji Europejskiej
  • BASF i Plug Power łączą siły przy oczyszczaniu wodoru w instalacjach skraplania

Źródło: H2CAST Etzel

Idź do oryginalnego materiału