„Niemiecka jakość” zawodzi? Sondaż nie pozostawia złudzeń

news.5v.pl 3 godzin temu

Wysoka jakość i niezawodność przez lata wyróżniały niemiecką wytwórczość, a „Wyprodukowano w Niemczech” znaczyło solidne wykonanie. „Ale ten obraz zaczyna się rozpadać” – pisze „Bild”.

Z sondażu YouGov – do którego dotarł portal – wynika, iż tylko 34 proc. zapytanych Niemców ufa jakości produktów oznaczonych znakiem „Made in Germany”. Jakość tak sygnowanych produktów najlepiej oceniają osoby w wieku 18-24 lata, a 47 proc. z nich przez cały czas im ufa.

Niemcy: Rodzime produkty już nie tak solidne i niezawodne? Sondaż wskazuje jasno


„Bild” przypomina, iż znak „Made in Germany” ma długą historię. Od 1887 roku wszystkie towary produkowane w Niemczech, które trafiały do Wielkiej Brytanii były tak oznaczane. Etykieta miała ostrzegać i zabezpieczać przed tanim eksportem z Niemiec. Plan się nie powiódł, a „Made in Germany” stało się znakiem jakości na całym świecie. Jednak w tej chwili coraz więcej Niemców ma co do tego wątpliwości.

Z badania wynika, iż zaledwie 12 proc. respondentów uważa, iż produkty niemieckie są lepsze od zagranicznych, a co najmniej 33 proc. ankietowanych jest zdania, iż ich rodzime wytwory powinny spełniać wyższe standardy bezpieczeństwa.

Zobacz również:


Na co zwracają uwagę Niemcy? Dwa kryteria zwyciężyły


„Jeśli znak jakości 'Made in Germany’ staje się kwestią drugorzędną, w jaki sposób kupujący podejmują decyzję?” – pyta „Bild”.

Sondaż wskazuje, iż tylko jedna piąta badanych zwraca uwagę na pochodzenie produktów. Najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest cena (82 proc.), a tuż za nią plasuje się jakość (80 proc.). W ankiecie można było zaznaczyć wiele odpowiedzi.

Daleko w tyle pozostają wzornictwo i estetyka – tylko 23 proc. respondentów zwraca na nie szczególną uwagę.

Kwestia zrównoważonego rozwoju znalazła się dopiero na piątym miejscu z wynikiem 17 proc. Mimo to 24 proc. ankietowanych jest skłonnych wydać więcej na produkty wykonane z materiałów zrównoważonych.

Jak czytamy, tylko 16 proc. zapytanych Niemców jest skłonnych zapłacić więcej za produkty markowe. Z kolei połowa uczestników badania przyznała, iż wydaje więcej na produkty trwałe i wytrzymałe.

„Nawet jeżeli zaufanie do 'Made in Germany’ nieco się chwieje, 31 proc. respondentów kupuje niemieckie produkty, aby wzmocnić gospodarkę” – konkluduje „Bild”.

Zobacz również:



„Polityczny WF”: Czy Giertych faktycznie tak mocno się zmienił?INTERIA.PL


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału