Niemcy wobec wyzwania: czy 3,5% PKB na obronność to za dużo?

15 godzin temu
Zdjęcie: niemcy-wobec-wyzwania:-czy-3,5%-pkb-na-obronnosc-to-za-duzo?


W Niemczech trwa debata na temat zwiększenia wydatków na obronność. Minister gospodarki, Robert Habeck, postulował zwiększenie wydatków do poziomu 3,5% PKB, ale Kanclerz Olaf Scholz określił ten pomysł jako „niedojrzały”.

Kontekst: umowa NATO

W 2014 roku, kraj członkowskie NATO zobowiązały się do inwestowania co najmniej 2% PKB w obronność. Niemcy osiągnęły ten cel w 2024 roku, po raz pierwszy od dziesięcioleci. Jednakże, minister Habeck uważa, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej, wydatki powinny być jeszcze wyższe. Według niego, zwiększenie wydatków na obronność do 3,5% PKB jest koniecznością, aby zapobiec ewentualnej agresji zewnętrznej. „Musimy wydawać prawie dwa razy więcej na obronę, żeby Putin nie odważył się nas zaatakować” – powiedział Habeck.

Krytyka pomysłu

Kanclerz Olaf Scholz skrytykował propozycję ministra Habecka, określając ją jako „niedojrzałą”. Scholz uważa, iż przedstawiony pomysł nie określa, na co pieniądze mają być wydane i skąd mają pochodzić. „Kto zapłaci rachunek? Obywatele?” – dodał.

Aktualne wydatki na obronność w Niemczech

Według danych z 2022 roku, wydatki Niemiec na obronność wynosiły około 1,5% PKB, co stanowi 53,8 mld euro. W porównaniu, wydatki UE na obronność w 2022 roku wynosiły około 2,1% PKB, co stanowi 214,8 mld euro.

Co oznaczałoby zwiększenie wydatków na obronność do 3,5% PKB?

Jeśli wydatki na obronność zostałyby zwiększone do 3,5% PKB, to oznaczałoby to wydatki w wysokości około 140 mld euro rocznie. To prawie dwukrotnie więcej niż obecne wydatki. Zwiększenie wydatków na obronność może rozwiązać wiele problemów, m.in.:

* Poprawę zdolności bojowej wojska niemieckiego
* Wzrost nakładów na badania i rozwój nowych technologii militarnych
* Zwiększenie liczebności armii niemieckiej

Czy Niemcy są gotowe na zwiększenie wydatków na obronność?

Według badań opinii publicznej, 55% Niemców uważa, iż wydatki na obronność powinny być zwiększone, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. 27% respondentów było przeciwnych zwiększeniu wydatków, a 18% nie miało zdania.

Wnioski

Debata na temat zwiększenia wydatków na obronność w Niemczech jest kontynuowana. Minister Habeck uważa, iż wydatki powinny być zwiększone, aby zapobiec ewentualnej agresji zewnętrznej, natomiast Kanclerz Scholz jest wątpiący. Bezpieczeństwo kraju jest priorytetem, ale również ważne jest, aby wydatki na obronność były odpowiednio alokowane.

Źródła:

* „Stern” – tygodnik niemiecki
* „Spiegel” – tygodnik niemiecki
* Agencja dpa – niemiecka agencja prasowa
* NATO – oficjalna strona organizacji
* Eurostat – oficjalna strona unijnej komisji statystycznej

Continued here:
Niemcy wobec wyzwania: czy 3,5% PKB na obronność to za dużo?

Idź do oryginalnego materiału