oprac. Robert Kędzierski|08.01.2025
Niemcy reaktywują elektrownie węglowe w obliczu kryzysu energetycznego
Niemieckie media informują o uruchomieniu wszystkich dostępnych elektrowni węglowych w kraju. Decyzja została podjęta w związku z gwałtownym spadkiem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Pochmurna pogoda i gęsta mgła spowodowały znaczące ograniczenie mocy instalacji wiatrowych i słonecznych. [A oczywiście – nie zbudowali magazynów energii, co jest technicznie opanowane i dość tanie . Mirosław Dakowski]
Według doniesień niemieckiej prasy “niesprzyjające warunki atmosferyczne doprowadziły do poważnego deficytu w produkcji energii ze źródeł odnawialnych”. Sytuacja ta wymusiła natychmiastową reakcję ze strony operatorów systemów energetycznych.
Niemcy wszczynają działania ratunkowe
Niemiecka spółka energetyczna Lausitz Energie Mining AG (Leag) poinformowała, iż “w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw uruchomiliśmy wszystkie dostępne jednostki węglowe”. Elektrownie zostały przywrócone do pełnej wydajności operacyjnej, co ma zagwarantować stabilne dostawy energii w okresie zwiększonego zapotrzebowania.
Media zwracają uwagę, iż decyzja o reaktywacji elektrowni węglowych stoi w kontrze do długoterminowej polityki energetycznej Niemiec. “Sytuacja na rynku energii elektrycznej stała się napięta do tego stopnia, iż konieczne było sięgnięcie po rezerwowe moce wytwórcze” – podają niemieckie źródła.
Kontrowersje wokół decyzji
Uruchomienie wszystkich bloków węglowych wywołało dyskusję o stabilności niemieckiego systemu energetycznego. Eksperci branżowi wskazują na potrzebę utrzymywania konwencjonalnych źródeł energii jako zabezpieczenia w sytuacjach kryzysowych.
Lausitzer Rundschau w swojej publikacji podkreśla, iż “elektrownie działają w tej chwili z pełną wydajnością”. Media cytują komunikat spółki Leag, w którym czytamy, iż “wszystkie dostępne moce wytwórcze zostały aktywowane, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju”.
Gwałtowny wzrost cen energii w Niemczech podczas kryzysu
Niedobór energii ze źródeł odnawialnych w Niemczech doprowadził nie tylko do uruchomienia elektrowni węglowych, ale także do znaczących podwyżek cen prądu. Sytuacja ta negatywnie wpływa zarówno na gospodarstwa domowe, jak i przemysł.
Według niemieckich mediów “ceny energii na giełdzie wzrosły choćby dziesięciokrotnie, osiągając rekordowy poziom tysiąca euro za megawatogodzinę“. Eksperci wskazują, iż tak drastyczny wzrost jest bezpośrednim skutkiem niedostępności energii ze źródeł odnawialnych.
Problemy systemowe
Analitycy rynku energetycznego podkreślają, iż obecna sytuacja nie jest zjawiskiem jednorazowym. Media informują, iż “okresy znaczącego spadku produkcji z fotowoltaiki i wiatru stają się coraz częstszym problemem dla niemieckiej sieci energetycznej”. Szczególnie dotkliwe są przestoje w produkcji energii podczas krótkich, zimowych dni.
Thomas Lehmann, rzecznik spółki Leag, wskazuje w swojej wypowiedzi, iż “uruchomienie wszystkich dostępnych mocy węglowych było konieczne dla utrzymania stabilności sieci energetycznej”. Ekspert podkreśla, iż elektrownie pracują w tej chwili z maksymalną mocą, by pokryć zapotrzebowanie powstałe w wyniku przestoju źródeł odnawialnych.
Wyzwania dla transformacji energetycznej
Obecny kryzys wywołał ożywioną debatę na temat niemieckich celów klimatycznych. Organizacje ekologiczne krytykują uzależnienie od paliw kopalnych i nawołują do szybszej rozbudowy systemów magazynowania energii oraz elastycznych jednostek rezerwowych.
Niemieckie media zwracają uwagę, iż “bieżąca sytuacja uwypukla konieczność posiadania rozwiązań zapasowych na wypadek przestojów w produkcji energii odnawialnej”. Eksperci wskazują na potrzebę rozwoju nowych technologii i lepszego planowania sieci, które pozwolą uniknąć podobnych kryzysów w przyszłości. [Bla-bla. md]