Niemcy ograniczą dostawę energii elektrycznej dla swoich obywateli

9 miesięcy temu

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci, na której czele stoi członek Partii Zielonych, będą racjonować dostawy energii elektrycznej dla swoich obywateli. Od stycznia 2024 r. agencja czasowo ograniczy dostawy energii elektrycznej do gospodarstw domowych posiadających pompę ciepła i auto elektryczne.

Jak informuje niemiecki portal „Focus” Federalna Agencja ds. Sieci będzie ograniczać dostawy energii elektrycznej obywatelom Niemiec. W przyszłości operatorzy systemów elektroenergetycznych będą mogli czasowo ograniczać dostawy energii elektrycznej z nowych sterowanych pomp ciepła lub stacji ładowania w przypadku wystąpienia przeciążenia sieci elektroenergetycznej. Minimalna moc musi być zawsze dostępna, aby umożliwić działanie pomp ciepła i dalsze ładowanie samochodów elektrycznych informuje Federalna Agencja ds. Sieci w Bonn

Operatorzy systemów dystrybucyjnych mogą przy tym zmniejszyć pobór mocy do 4,2 kW na czas trwania ograniczeń. Jak twierdzi urząd Dzięki temu pompy ciepła mogą nadal działać, a samochody elektryczne mogą być ładowane w ciągu dwóch godzin na dystansie 50 kilometrów. Urząd podkreślił, że nie ma to wpływu na normalne przepływy budżetowe. Operatorzy sieci będą mogli w przyszłości ograniczać pobór energii elektrycznej w przypadku przeciążenia

W zamian za to operatorzy urządzeń sterowanych, np. gospodarstwa domowe, otrzymują zniżkę. Albo jako roczna ryczałtowa opłata za sieć, albo jako obniżenie ceny energii elektrycznej o 60 procent dla poszczególnych urządzeń. Ci, którzy zdecydują się na taryfę ryczałtową, od 2025 r. mogą również zdecydować się na zmienną w czasie opłatę za korzystanie z sieci. Konsumenci płacą niższe opłaty za energię elektryczną w okresach niskiego obciążenia sieciowego. Ponadto operatorzy systemów nie mogą już odmawiać przyłączenia regulowanych urządzeń odbiorczych ze względu na potencjalne wąskie gardła.

Federalna Agencja ds. Sieci zakłada, że interwencje operatorów sieci muszą być podejmowane tylko w wyjątkowych przypadkach i nie będą wiązać się ze znacznym ograniczeniem komfortu. Agencja twierdzi, iż całkowite wyłączanie regulowanych urządzeń odbiorczych nie jest już dozwolone. Operatorzy systemów publikują również informacje o takich interwencjach w zakresie sterowania na wspólnych platformach internetowych. Dla ogółu społeczeństwa byłoby to zrozumiałe, gdyby w poszczególnych obszarach sieci wystąpiły problemy z przeciążeniem, a operator systemu musiałby lepiej wyposażyć swoją sieć.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia. W odniesieniu do istniejących instalacji, w przypadku których operator systemu zawarł już umowę o zarządzanie, istnieją długoterminowe ustalenia przejściowe. Instalacje, które nie posiadają takiego porozumienia, wyłączone na stałe, ale mogą uczestniczyć na zasadzie dobrowolności. Ogrzewacze magazynowe w nocy na stałe nie powinny podlegać nowym przepisom. Urząd stwierdził, że większość sieci niskonapięciowych nie jest jeszcze przystosowana do szybkiego rozruchu pomp ciepła i prywatnych stacji ładowania. Należy zatem szybko zoptymalizować, zdigitalizować i rozbudować sieci. Tam, gdzie optymalizacja sieci nie została jeszcze przeprowadzona, przepisy umożliwiły przyspieszenie zmian w transporcie i ciepłownictwie oraz zagwarantowały bezpieczeństwo dostaw nawet przy niskim napięciu.

narodowcy.net/focus.de

Idź do oryginalnego materiału