Nowe poziomy napełnienia obejmą również magazyny strategiczne
Zgodnie z komunikatem niemieckiego ministerstwa, zmiany obejmą m.in. cztery magazyny porowate w południowych Niemczech, które mają najważniejsze znaczenie nie tylko dla Niemiec, ale również dla bezpieczeństwa dostaw w Austrii i Szwajcarii.
„Nowe wymagania dotyczą także czterech południowoniemieckich magazynów porowatych, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw w Austrii i Szwajcarii” – poinformowało ministerstwo gospodarki Niemiec w odpowiedzi dla Euractiv.
Mniej istotne obiekty będą musiały osiągnąć minimalny poziom napełnienia wynoszący jedynie 45%.
Obowiązujące w tej chwili unijne przepisy zobowiązują państwa członkowskie do wypełnienia podziemnych magazynów gazu w 90% do 1 listopada każdego roku. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w okresie zimowym, ale bywa krytykowane za ryzyko podbijania cen gazu latem, kiedy trwa intensywne zatłaczanie surowca.
UE planuje elastyczniejsze podejście do celów
Instytucje unijne pracują nad zmianą obowiązujących regulacji, tak aby umożliwić bardziej elastyczne podejście do poziomów magazynowania. Parlament Europejski ma zaproponować cel w wysokości 83%, z możliwością dostosowania do warunków rynkowych. Równolegle państwa członkowskie sugerują pozostawienie progu 90%, ale z 10-punktowym marginesem błędu.
Ostateczne rozmowy między Komisją, Radą a Parlamentem rozpoczną się dopiero po przyjęciu stanowiska przez europosłów, co planowane jest na maj. Niemcy nie czekają jednak na wspólne ustalenia i samodzielnie wdrażają swoje zmiany.
Ministerstwo gospodarki w Berlinie przekazało, iż decyzja została podjęta „po ścisłym dialogu z instytucjami UE i będzie obowiązywać jeszcze w tym roku”.
Nowe unijne zasady magazynowania gazu obowiązują do 2027 roku
Obowiązek utrzymywania minimalnych poziomów zapasów gazu został wprowadzony przez Unię Europejską po wybuchu wojny w Ukrainie i kryzysie energetycznym w 2022 roku. Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa magazynowania obowiązuje do końca 2027 roku i ma na celu wzmocnienie odporności UE na zakłócenia w dostawach.
Zgodnie z tymi przepisami, państwa członkowskie muszą każdego roku do 1 listopada osiągnąć poziom 90% napełnienia magazynów – lub uzyskać stosowne zwolnienia. Komisja Europejska przewiduje możliwość modyfikacji tych zasad, jeżeli uzasadnia to sytuacja rynkowa lub pogodowa.
Zobacz również:- Magazyny gazu w UE zapełnione do 90% aż do 2027 roku? Jest decyzja państw
- 20 MW gazowej kogeneracji w Kaliszu – Energa kończy najważniejszy projekt
- Holenderskie platformy gazowe mogą posłużyć do produkcji wodoru? Nowe badanie wskazuje na ogromny potencjał
Źródło: Euractive, oprac. wł.