Niemcy niespodziewanie wstrzymują programy wiz humanitarnych, z których korzystali m.in. Afgańczycy, Syryjczycy i rosyjscy dysydenci. Decyzja budzi kontrowersje i rodzi pytania o przyszłość tysięcy osób czekających na ewakuację.
Niemcy zawiesiły dobrowolne programy wiz humanitarnych dla uchodźców, poinformowało wczoraj (24 lipca) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swojej stronie internetowej.
Dotychczas kraj ten przyznawał okazjonalnie ograniczoną liczbę wiz humanitarnych — zwykle umożliwiających bezpieczny przejazd — osobom znajdującym się w sytuacjach zagrożenia, takim jak rosyjscy dysydenci czy syryjscy uchodźcy przebywający w Turcji.
Wszystkie tego typu procedury zostały w tej chwili zawieszone, a jak zapowiedział rzecznik resortu, cytowany przez Table.Briefings, „mają zostać całkowicie zakończone tak szybko, jak to możliwe, zgodnie z umową koalicyjną obecnego rządu”.
Decyzja ta została podjęta w następstwie kontrowersji wokół programu relokacji Afgańczyków szczególnie zagrożonych przez reżim talibów, który obalił wspierany przez Zachód rząd Afganistanu w 2021 roku. W ramach tego programu ponad 45 tys. Afgańczyków — w tym byli lokalni pracownicy niemieckich sił zbrojnych — zostało przesiedlonych do Niemiec.
Na początku bieżącego roku pojawiły się doniesienia, iż część przybyszów nie została odpowiednio zweryfikowana pod kątem ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Pojawiły się także wątpliwości dotyczące tożsamości niektórych z nich. Ówczesny rząd, kierowany przez Olafa Scholza, zapewniał jednak, iż wszystkie osoby zostały poddane stosownym procedurom kontrolnym.
W ramach szerszego zaostrzenia polityki migracyjnej nowy rząd CDU/CSU-SPD zawiesił wcześniejsze zobowiązania wizowe, pozostawiając około 2,3 tys. osób w Pakistanie, które przygotowywały się do wyjazdu do Niemiec.
Decyzja ta napotkała jednak przeszkody prawne. Na początku lipca sąd administracyjny w Berlinie orzekł, iż Niemcy są zobowiązane zapewnić bezpieczny przejazd, jeżeli wcześniej złożono wiążące zobowiązanie prawne — wyrok dotyczył konkretnego przypadku jednej afgańskiej rodziny.
Według danych niemieckiego MSZ, na które powołuje się Table.Briefings, w ciągu ostatnich czterech lat większość wiz humanitarnych przyznano Afgańczykom, a następnie Syryjczykom i Rosjanom. Ogólna liczba przyjętych osób systematycznie spada: z 23 tys. w 2022 roku do 10,5 tys. w roku ubiegłym.