Nielegalne odpady wróciły do Niemiec

3 tygodni temu
Do zatrzymania nielegalnego transportu przez inspektorów Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego doszło 21 marca 2024 r.

Transport był realizowany w oparciu o procedurę przemieszczania odpadów z tzw. zielonej listy. Zgodnie z dokumentacją, powinien zatem zawierać odpady metali. Jednak kontrola wykazała, iż transportowane odpady stanowią mieszaninę odpadów metalowych i innych, takich, jak elementy gumowe, kawałki plastiku i tektury. Wobec czego stwierdzono, iż transport był nielegalny.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił odpowiedni urząd niemiecki o nielegalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów oraz zawnioskował o przeprowadzenie zwrotu odpadów. W wyniku współpracy pomiędzy GIOŚ a odpowiednim urzędem niemieckim, 15 kwietnia 2024 r. odpady został zwrócone do Niemiec.

Przewozy pod nadzorem

Warto wiedzieć, iż przywóz do Polski oraz tranzyt przez nasz kraj wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów SENT.

Przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia przewozu na podmiot odbierający oraz przewoźnika. Dodatkowo przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych,
a kierujący do posiadania numeru referencyjnego i uruchomienia lokalizatora.

System SENT w istotny sposób przyczynia się do skutecznego zwalczania nielegalnego przemieszczania odpadów.

Idź do oryginalnego materiału