

„Prezydent Stubb i ja z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Finlandią, co obejmuje zakup i rozwój dużej liczby bardzo potrzebnych lodołamaczy dla Stanów Zjednoczonych, zapewniających pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu” — napisał Trump w poście na Truth Social.
Obaj prezydenci spotkali się na śniadaniu, grali w golfa i jedli razem lunch. Rozmawiali również o kwestiach polityki zagranicznej, w tym o Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się ze Stubbem w Helsinkach w zeszłym tygodniu.
Spotkanie miało nieformalny charakter
Biuro prezydenta Finlandii poinformowało w oświadczeniu, iż niezapowiedziana wizyta Stubba w posiadłości Trumpa Mar-a-Lago w West Palm Beach na Florydzie miała charakter nieformalny.
Przed wizytą Stubb powiedział, iż ma nadzieję zagrać z Trumpem w golfa, zaś dyplomacja lodołamaczy może pomóc Finlandii utrzymać dobre stosunki z USA i Trumpem.
Finlandia dzieli najdłuższą granicę Unii Europejskiej z Rosją. Po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, kraj dokonał zwrotu w polityce zagranicznej po dziesięcioleciach niezaangażowania wojskowego, decydując się na przystąpienie do NATO razem ze Szwecją.
Trump wyraził zainteresowanie przejęciem Grenlandii, co jest częścią rosnącego międzynarodowego zainteresowania konkurencją mającą na celu kontrolę Arktyki. Rząd Danii sprzeciwia się takiemu posunięciu, podobnie jak większość mieszkańców Grenlandii.
Finlandia jest wiodącym producentem lodołamaczy na świecie. Około 80 proc. lodołamaczy wyprodukowanych na świecie zostało zaprojektowanych przez fińskie firmy, a około 60 proc.z nich zostało zbudowanych w fińskich stoczniach.
W listopadzie ubiegłego roku Kanada, Finlandia i amerykańska administracja byłego prezydenta Joe Bidena podpisały umowę Icebreaker Collaboration Effort , aby „współpracować przy budowie światowej klasy arktycznych i polarnych lodołamaczy poprzez wymianę wiedzy, informacji i zasobów”.