“Niech żyje Polska!” Obchody Święta Niepodległości w Lublinie [ZDJĘCIA, FILM]

2 dni temu
Zdjęcie: “Niech żyje Polska!” Obchody Święta Niepodległości w Lublinie [ZDJĘCIA, FILM]


Politycy, działacze i mieszkańcy Lublina licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Wiceminister rolnictwa: Musimy być w każdej chwili gotowi do obrony naszej ojczyzny

– Ojcowie Niepodległości pomimo różnic potrafili się porozumieć dla dobra Rzeczypospolitej. Połączyli siły i walczyli o Polskę – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak z Nowej Lewicy. – Początek był w Lublinie. 7 listopada powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Później, kiedy Piłsudski wrócił z Magdeburga, zaproponował Daszyńskiemu tworzenie nowego rządu, ale endecja się nie zgodziła i na czele rządu stanął Moraczewski, który kontynuował wszystkie reformy, które zostały ogłoszone w manifeście programowym. To ważna rocznica dla Polski i Polaków, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, wojny w Ukrainie. Musimy być w każdej chwili gotowi do obrony naszej ojczyzny. Dzisiaj zbroimy się, nie po to, żeby zaatakować, ale po to, żeby nikt nas nie zaatakował. Niech żyje Rzeczpospolita! Niech żyje Polska!

Marta Wcisło: Powinniśmy pamiętać o tym, co zrobili dla nas przodkowie

– Trzeba przypominać młodym ludziom, iż po 123 latach zaborów i walki Polska stała się wolnym krajem – mówiła podczas lubelskich obchodów Święta Niepodległości europosłanka Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło. – Dzięki czemu możemy dzisiaj żyć w Polsce, w Unii Europejskiej. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, co zrobili dla nas nasi przodkowie. O tej pamięci mówić, o tej walce mówić i zrobić wszystko, aby tej wolności nigdy nie stracić. Bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, jak bardzo się różnimy, jedno powinno nas zawsze łączyć – wolność, niepodległość i historia. Historia tych, którzy kiedyś walczyli o naszą wolność.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mietek Jurecki: Patriotyzm to przywiązanie do tego, co nas otacza

Na placu Litewskim w Lublinie zgromadziły się tłumy. Wśród uczestników uroczystości był także kompozytor i muzyk Mietek Jurecki.

– Patriotyzm to nie jest wielkie słowo, tylko przywiązanie do tego, co nas otacza tutaj najbliżej – zaznacza Jurecki. – Tutaj czuję się u siebie. Byłem w wielu krajach i tam nie czułem się tak jak tutaj. I to nie tylko ze względu na język, ale również ze względu na to, co mnie otacza, do czego jestem przyzwyczajony. Uważam, iż nigdy nie powinniśmy tego stracić, zgubić i o tym zapomnieć. To jest patriotyzm.

– To nasze najważniejsze święto narodowe, świętujemy odzyskanie niepodległości – mówią lublinianie. – Każdy Polak powinien być, czy to lewicowy, czy prawicowy. Jesteśmy razem i powinniśmy być razem. Powinniśmy być zjednoczeni. Polak powinien być jeden, bo ma w sercu Polskę. Odzyskaliśmy niepodległość i dalej trzeba jej pilnować. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Dzisiaj są tłumy. Cieszy nas, iż jest dużo młodzieży, dużo małych dzieci. Pokazują, czym jest wolność i Polska. Są znaki polskie, biało-czerwone.

Uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości odbyły się w wielu miejscowościach naszego regionu.

Wieczorem elementy przestrzeni Lublina zmienią kolor na barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Okolicznościowe iluminacje pojawią się m.in. w Parku Ludowym, Arenie Lublin , a na Wieży Trynitarskiej będzie można obejrzeć wyjątkową iluminację – mapping nawiązujący tematycznie do Święta Niepodległości.

PaSe / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Idź do oryginalnego materiału